Wyrok WSA w Poznaniu z dnia 6 września 2013 r., sygn. II SA/Po 512/13
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Poznaniu w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Wiesława Batorowicz (spr.) Sędziowie Sędzia WSA Elwira Brychcy Sędzia WSA Edyta Podrazik Protokolant st.sekr.sąd. Mariola Kaczmarek po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 6 września 2013 r. sprawy ze skargi G. R. na rozstrzygnięcie nadzorcze Wojewody Wielkopolskiego z dnia [...] lutego 2013 r. Nr [...] w przedmiocie miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego; I. uchyla zaskarżone rozstrzygnięcie nadzorcze, II. zasądza od Wojewoddy Wielkopolskiego na rzecz strony skarżącej kwotę 540,- (pięćset czterdzieści) złotych tytułem zwrotu kosztów postępowania, III. określa, że zaskarżone rozstrzygnięcie nadzorcze nie może być wykonane.
Uzasadnienie
W dniu [...] stycznia 2013 r. Rada Miejska w R., na podstawie art. 18 ust. 2 pkt 5, art. 40 ust. 1 i art. 41 ust. 1 ustawy z dnia 8 marca 1990 r. o samorządzie gminnym (Dz.U. z 2001 r. nr 142, poz. 1591 ze zm. [aktualnie Dz.U. z 2013 r., poz. 594 ze zm.]) oraz art. 14 ust. 8 i art. 20 ust. 1 ustawy z dnia 27 marca 2003 r. o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym (Dz.U. z 2012 r., poz. 647 ze zm.) - dalej: u.p.z.p., podjęła uchwałę nr [...] "w sprawie zmiany miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego gminy i miasta [...]" Nastąpiło to po stwierdzeniu zgodności przyjętych rozwiązań z ustaleniami zmiany studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego Gminy R. (uchwała nr [...] z dnia [...] października 2010 r.). W planie zostało ustalone m.in. przeznaczenie części terenów, które objęto wspólnym oznaczeniem "RM/U/P" - tereny zabudowy zagrodowej w gospodarstwach rolnych z dopuszczeniem zabudowy usługowej, zabudowy produkcyjnej, składów i magazynów (Rozdział 2., § 5 pkt 6). Szczegółowe rozwiązania dotyczące tereny oznaczonego symbolem "RM/U/P" zostały określone w Rozdziale 17. § 45-47.
Rozstrzygnięciem nadzorczym z dnia [...] lutego 2013 r. nr [...] Wojewoda Wielkopolski (w zastępstwie Wojewody Wicewojewoda [...]), na podstawie przepisu art. 91 ust. 1 ustawy o samorządzie gminnym, stwierdził nieważność § 5 pkt 6 i Rozdział 17. uchwały Rady Miejskiej w R. z dnia [...] stycznia 2013 r. ze względu na istotne naruszenie prawa. W uzasadnieniu wskazał, że zakwestionowana uchwała została podjęta z istotnym naruszeniem art. 15 ust. 2 pkt 1 u.p.z.p. poprzez brak jednoznacznego ustalenia przeznaczenia terenów oznaczonych symbolem "RM/U/P" przedstawionych na rysunku planu stanowiącym załącznik nr 2 do uchwały. W ocenie organu na terenach wskazanych w § 45 uchwały dopuszczono realizację wzajemnie się wykluczających funkcji, o różnym przeznaczeniu, a mianowicie zabudowy zagrodowej oraz usługowej, produkcyjnej, składów i magazynów, które zgodnie z § 47 pkt 2 uchwały służyć mają pozarolniczej działalności gospodarczej. Zdaniem organu ustalenie na jednym terenie, bez rozdzielenia linią rozgraniczającą rozłącznych funkcji, to jest budowy zagrodowej, usługowej oraz produkcyjnej, składów i magazynów służących prowadzeniu działalności pozarolniczej, jest sprzeczne z przepisami ustawy o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym, w szczególności z zasadą przyjmowania ładu przestrzennego za podstawę wszelkich działań planistycznych (art. 1 ust. 1 u.p.z.p.) oraz prowadzi do licznych konfliktów przestrzennych związanych z różnym sposobem i intensywnością użytkowania takich terenów (organ powołał się na wyrok WSA w Poznaniu z dnia 4 listopada 2009 r. sygn. akt II SA/Po 383/09). Ponadto organ stwierdził, że na terenie, którego przeznaczenie w planie zostało zakwestionowane, dopuszczono budowę kilku budynków, które mogą pełnić funkcję zarówno rolniczą ("RM" - zabudowa zagrodowa, jak i pozarolniczą ("U" - zabudowa usługowa oraz "P" - zabudowa produkcyjna, składy i magazyny). Tym samym, w ocenie organu, na jednym terenie ustalono sposób zagospodarowania i warunki zabudowy dla budynków o funkcjach wzajemnie się wykluczających, co stanowi istotne naruszenie powołanego przepisu, zgodnie z którym w planie winny zostać określone linie rozgraniczające tereny o różnym przeznaczeniu lub różnych zasadach zagospodarowania.