Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Poznaniu z dnia 18 września 2013 r., sygn. IV SA/Po 635/13

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Poznaniu w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Tomasz Grossmann (spr.) Sędziowie WSA Izabela Bąk - Marciniak WSA Maciej Busz Protokolant st. sekr. sąd. Joanna Kujawa po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 18 września 2013 r. sprawy ze skargi E. T. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego w P. z dnia [...] marca 2013 r. nr [...] w przedmiocie świadczenia pielęgnacyjnego uchyla zaskarżoną decyzję i poprzedzającą ją decyzję Prezydenta Miasta P. z dnia [...] listopada 2012 r. nr [...]

Uzasadnienie

Dnia [...] listopada 2012 r. do [...] Centrum Świadczeń wpłynął wniosek E. T. (dalej: "Wnioskodawczyni" lub "Skarżąca"), z tej samej daty, o ustalenie prawa do świadczenia pielęgnacyjnego w związku z opieką nad mężem, M. T.

Decyzją z [...] listopada 2012 r., nr [...], Prezydent [...] (dalej: "Prezydent Miasta" lub "organ I instancji") - wskazując jako podstawę materialnoprawną art. 2 pkt 2, art. 3 pkt 21, art. 17 ust. 1 i ust. 5 pkt 2a, art. 20, art. 32 ust. 2 ustawy z dnia 28 listopada 2003 r. o świadczeniach rodzinnych (Dz. U. z 2006 r. Nr 139, poz. 992, z późn. zm.; dalej: "ustawa o świadczeniach rodzinnych", w skrócie: "u.ś.r.") - odmówił przyznania wnioskowanego świadczenia.

W uzasadnieniu organ I instancji wyjaśnił, że z akt sprawy wynika, iż M. T. jest żonaty, a zgodnie z art. 17 ust. 5 pkt 2a [powinno być: pkt 2 lit. a - uw. Sądu] u.ś.r. świadczenia pielęgnacyjne nie przysługują, jeżeli osoba wymagająca opieki pozostaje w związku małżeńskim, chyba że współmałżonek legitymuje się orzeczeniem o znacznym stopniu niepełnosprawności.

Wnioskodawczyni złożyła odwołanie od opisanej decyzji, wnosząc o jej uchylenie. Podkreśliła, że nie zgadza się z poglądem, iż świadczenie pielęgnacyjne nie przysługuje, jeżeli osoba wymagająca opieki pozostaje w związku małżeńskim. Obowiązek sprawowania opieki nad mężem spoczywa na niej, jako na żonie, czego ani nie kwestionuje, ani się nie uchyla, jednak czuje się pokrzywdzona odmową przyznania wnioskowanego świadczenia. Nie rozumie, dlaczego z kręgu osób uprawnionych do tego świadczenia wyeliminowano małżonka, kiedy dalej w przepisach stanowi się, że świadczenie pielęgnacyjne przysługuje osobom, na których ciąży obowiązek alimentacyjny. Odwołująca się podkreśliła, że powyższy problem został zauważony przez Trybunał Konstytucyjny, który w wyroku z 18 lipca 2008 r., sygn. akt P 27/07, stwierdził, iż art. 17 ust. 1 u.ś.r. jest niezgodny z art. 32 ust.1 Konstytucji RP. Takie stanowisko zostało też potwierdzone w wyroku Naczelnego Sądu Administracyjnego z 26 lutego 2009 r., sygn. akt I OSP 533/08. Zdaniem Wnioskodawczyni ustawowe uzależnienie możliwości przyznania świadczenia pielęgnacyjnego osobie, która opiekuje się pełnoletnią osobą niepełnosprawną, nie powinno zależeć od relacji mąż - żona, lecz od podstawowego obowiązku prawnego, jaki te relacje wypełnia, czyli alimentacji. Według niej Prezydent Miasta dokonał niewłaściwej oceny jej sytuacji.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00