Wyrok WSA w Opolu z dnia 19 września 2013 r., sygn. II SA/Op 605/12
W przepisie art. 40 ust. 9 pkt 5 ustawy z dnia 21 marca 1985 r. o drogach publicznych (Dz. U. z 2007 r. nr 19, poz. 115, z późn. zm.) ustawodawca nie narzucił zatem organom stanowiącym gmin sposobu różnicowania stawek w odniesieniu do konkretnych rodzajów urządzeń, pozostawiając im możliwość samodzielnego dokonania wyboru w zakresie określenia metody wyodrębnienia rodzaju urządzeń. W tych okolicznościach przyjąć należy, że w zależności od uznania organu możliwe jest zastosowanie rozmaitych preferencji.
Teza urzędowa
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Opolu w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Elżbieta Naumowicz - spr. Sędziowie Sędzia WSA Krzysztof Bogusz Sędzia NSA Jerzy Krupiński Protokolant Sekretarz sądowy Mariola Krzywda po rozpoznaniu w Wydziale II na rozprawie w dniu 19 września 2013 r. sprawy ze skargi A S.A. w [...] na uchwałę Rady Miasta Opola z dnia 29 grudnia 2011 r., nr XXI/309/11 w przedmiocie stawek opłat za zajęcie pasa drogowego dróg publicznych oddala skargę.
Uzasadnienie
Przedmiotem skargi wniesionej do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Opolu przez A S.A. z siedzibą w [...], zwaną dalej Spółką, jest uchwała Nr XXI/309/11 Rady Miasta Opola z dnia 29 grudnia 2011 r. w sprawie wysokości stawek opłat za zajęcie pasa drogowego dróg publicznych.
Skarga wniesiona została w następującym stanie faktycznym:
W dniu 29 grudnia 2011 r. Rada Miasta Opola, działając na podstawie art. 18 ust. 2 pkt 15 ustawy z dnia 8 marca 1990 r. o samorządzie gminnym (Dz. U. z 2001 r. nr 142, poz. 1591, z późn. zm.) oraz art. 40 ust. 8 ustawy z dnia 21 marca 1985 r. o drogach publicznych (Dz. U. z 2007 r. nr 19, poz. 115, z późn. zm.), podjęła uchwałę Nr XXI/309/11 w sprawie wysokości stawek opłat za zajęcie pasa drogowego dróg publicznych. W § 3 uchwały Rada określiła jej zakres, zaś w § 2 ustaliła stawki opłat za każdy dzień zajęcia pasa drogowego w związku z prowadzeniem w nim robót niezwiązanych z budową, przebudową, remontem utrzymaniem i ochroną dróg. Natomiast w § 3 ustaliła roczne stawki opłat za 1 m2 pasa drogowego zajętego przez rzut poziomy urządzenia, za umieszczenie w pasie drogowym urządzeń infrastruktury niezwiązanych z potrzebami zarządzania drogami lub potrzebami ruchu drogowego, przy czym w § 3 ust. 1 ustalono stawki dla urządzeń innych niż wodociągowe i kanalizacji sanitarnej, w zależności od elementu zajętego pasa drogowego z podziałem na jezdnię wraz z zatokami postojowymi, autobusowymi i parkingami), ciągi piesze i rowerowe, inne oraz obiekty inżynierskie, jak też w zależności od kategorii drogi (krajowa, wojewódzka powiatowa, gminna). Natomiast w § 3 ust. 2 ustalono przy zastosowaniu tożsamego podziału roczne stawki opłat za umieszczenie w pasie drogowym urządzeń wodociągowych i kanalizacji sanitarnej. Z kolei w § 4 ust. 1 ustalone zostały stawki opłat za każdy dzień zajęcia 1 m2 pasa drogowego, dotyczące umieszczenia w pasie drogowym obiektów budowlanych niezwiązanych z potrzebami zarządzania drogami lub potrzebami ruchu drogowego, a w § 4 ust. 2 - stawki opłat za każdy dzień zajęcia 1 m2 powierzchni pasa drogowego w celu umieszczenia w pasie drogowym reklamy. Na mocy § 6 wykonanie uchwały powierzono Prezydentowi Miasta Opola, a w § 7 zawarto zapis o utracie mocy obowiązującej uchwały Nr XXIX/257/04 Rady Miasta Opola z dnia 29 kwietnia 2004 r. w sprawie ustalenia stawek opłat za zajęcie pasa drogowego. Zgodnie z § 8 wejście w życie uchwały przewidziano po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia w Dzienniku Urzędowym Województwa Opolskiego.