Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Łodzi z dnia 19 września 2013 r., sygn. III SA/Łd 476/13

 

Dnia 19 września 2013 roku Wojewódzki Sąd Administracyjny w Łodzi Wydział III w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Monika Krzyżaniak (spr.) Sędziowie Sędzia NSA Janusz Furmanek Sędzia WSA Krzysztof Szczygielski Protokolant St. asystent sędziego Dominika Trella po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 19 września 2013 roku sprawy ze skargi A spółki komandytowej we W. na postanowienie Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Ł. z dnia[...] nr [...] w przedmiocie odmowy umorzenia postępowania egzekucyjnego oddala skargę.

Uzasadnienie

W dniu [...] r. do Prezydenta Miasta Ł. wpłynął wniosek Spółki komandytowej A. z siedzibą we W. o umorzenie postępowania egzekucyjnego prowadzonego na podstawie tytułu wykonawczego nr [...]. Jako podstawę prawną wniosku pełnomocnik Spółki wskazał przepis art. 59 § 1 pkt 1 i 2 ustawy o postępowaniu egzekucyjnym w administracji, to jest wykonanie obowiązku przed wszczęciem postępowania egzekucyjnego, a zatem jeszcze przed podjęciem pierwszej czynności egzekucyjnej. Podkreślił, iż w takim przypadku postępowanie egzekucyjne jest bezprzedmiotowe ze względu na wygaśnięcie obowiązku podatkowego. Przesłanką umorzenia na podstawie przepisu art. 59 § 1 pkt. 1 jest wykonanie obowiązku w całości przez podatnika natomiast pkt. 2 stanowi iż postępowaniu egzekucyjne umarza się jeżeli obowiązek nie jest wymagalny, został umorzony lub wygasł z innego powodu albo jeżeli obowiązek nie istniał.

We wniosku podkreślono, iż podatnik wykonał obowiązek podatkowy w podatku od nieruchomości w zakresie objętym tytułem egzekucyjnym, składając wniosek o zaliczenie nadpłaty (nadwyżki podatku naliczonego nad należnym) w podatku od towarów i usług za miesiąc lipiec i sierpień 2012 roku na podatek od nieruchomości. Wskazano, iż zgodnie z wyrokiem Naczelnego Sądu Administracyjnego w Warszawie z dnia 20 stycznia 2012 roku w sprawie sygn. akt 577/11, w świetle przepisów Ordynacji podatkowej istnieje możliwość zaliczenia nadwyżki podatku naliczonego nad należnym na poczet zobowiązań podatkowych, dla których właściwy jest inny organ podatkowy, aniżeli organ właściwy dla rozliczeń podatku od towarów i usług.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00