Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Krakowie z dnia 5 września 2013 r., sygn. I SA/Kr 704/13

 

|Sygn. akt I SA/Kr 704/13 | W Y R O K W IMIENIU RZECZYPOSPOLITEJ POLSKIEJ Dnia 5 września 2013 r., Wojewódzki Sąd Administracyjny w Krakowie, w składzie następującym:, Przewodniczący Sędzia: WSA Paweł Dąbek, Sędziowie: WSA Agnieszka Jakimowicz, WSA Bogusław Wolas (spr.), Protokolant: Iwona Sadowska - Białka, po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 5 września 2013 r., sprawy ze skargi Przedsiębiorstwa Deweloperskiego "B", Sp. z o.o. w K., na decyzję Dyrektora Izby Skarbowej, z dnia 18 marca 2013r. Nr [...], w przedmiocie podatku dochodowego od osób prawnych za 2006r., - s k a r g ę o d d a l a -

Uzasadnienie

W dniu 21 października 2009 r. wszczęto postępowanie kontrolne w zakresie rzetelności deklarowanych podstaw opodatkowania, prawidłowości obliczania i wpłacania podatku dochodowego od osób prawnych za 2006 rok oraz podatku od towarów i usług za poszczególne miesiące tego roku w stosunku do Przedsiębiorstwa "B" Sp. z o.o., dalej "Spółka". Podatnik prowadził działalność, polegającą na budowie i sprzedaży lokali mieszkalnych, garażowych i użytkowych.

Konsekwencją dokonanych ustaleń (w szczególności zaniżenia cen sprzedaży kilku lokali) było określenie Spółce przez Dyrektora Urzędu Kontroli Skarbowej decyzją z dnia 22 grudnia 2010 r. zobowiązania z tytułu podatku dochodowego od osób prawnych za powyższy rok w kwocie o 198 011 zł wyższej niż wykazana przez stronę w zeznaniu rocznym CIT-8 za 2006 r.

W odwołaniu od powyższej decyzji Spółka zarzuciła naruszenie art. 120 i art. 121 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz.U. z 2012 r., poz. 749 ze zm., dalej określanej skrótem "O.p.") przez tendencyjne i niewłaściwe ustalenie zobowiązania podatkowego, żądając uchylenia części ustalonego dodatkowego przychodu. Strona skarżąca podniosła, że art. 14 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz.U. z 2011 r., nr 74, poz. 397 ze zm.), dalej "u.p.d.o.p.", może być stosowany, gdy wartość ustalona w umowie znacznie odbiega od rynkowej, organ wezwie strony do jej zmiany bądź wskazanie przyczyn uzasadniających rozbieżność, a strony nie udzielą odpowiedzi bądź nie wskażą przyczyn. Spółka wyjaśniła sposób kalkulacji cen, a pominięcie tych wyjaśnień i uznanie ich za niewystarczające nie może stanowić podstawy do kwestowania cen umownych. Ustawodawca przesądził, że urząd może szacować wartość jedynie wtedy, gdy podatnik nie złoży wyjaśnień.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00