Wyrok WSA w Gliwicach z dnia 25 września 2013 r., sygn. III SA/Gl 545/13
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gliwicach w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Małgorzata Jużków (spr.), Sędziowie Sędzia WSA Barbara Brandys - Kmiecik, Sędzia WSA Iwona Wiesner, Protokolant Monika Rał, po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 25 września 2013 r. przy udziale - sprawy ze skargi "A" S.A. w D. na decyzję Dyrektora Izby Celnej w K. z dnia [...] r. nr [...] w przedmiocie podatku akcyzowego oddala skargę.
Uzasadnienie
Zaskarżoną decyzją z dnia [...] r. nr [...] Dyrektor Izby Celnej w K., po rozpatrzeniu odwołania "A" SA z siedzibą w D., powołując się na art. 233 § 1 pkt 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (tekst jednolity Dz. U. z 2012 r., poz. 749 ze zm.), utrzymał w mocy decyzję Naczelnika Urzędu Celnego w K. z dnia [...] r. nr [...] określającą w podatku akcyzowym za wrzesień 2007 r. zobowiązanie w kwocie [...] i kwotę zaległości podatkowej w wysokości [...] zł.
Stan sprawy przedstawia się następująco.
W sierpniu 2008 r. została przeprowadzona kontrola obrachunkowa w Spółce "B" w K., gdzie produkowano benzol o kodzie CN 270710 jako składnik uboczny obróbki surowego gazu koksowniczego. Producent posiadał zezwolenia na prowadzenie składu podatkowego od [...] r. do [...] r. Benzol wysyłany był do odbiorcy w cysternach kolejowych wraz z dokumentem ADT. Faktury wystawiane były na ilości ustalone przy wysyłce nawet przy stwierdzeniu przez odbiorcę różnić ilościowych (+,-). Po dokonaniu rozliczenia organ wezwał podatnika do skorygowania deklaracji w podatku akcyzowym za wrzesień 2007 r. Początkowo Spółka odmówiła dokonania korekty uznając, że rozbieżności wagowe ustalone w trakcie kontroli są wynikiem dopuszczalnych błędów pomiaru prawidłowo działającej wagi, jednakże po zapoznaniu się z wyrokiem Naczelnego Sądu Administracyjnego z dnia 11 maja 2011 r. sygn. akt I GSK 225/10 dokonała korekty deklaracji ale zwiększając tylko ilość wyrobów akcyzowych wydanych ze składu w procedurze zawieszenia.