Wyrok WSA w Białymstoku z dnia 24 września 2013 r., sygn. II SA/Bk 542/13
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Białymstoku w składzie następującym: Przewodniczący sędzia NSA Anna Sobolewska-Nazarczyk (spr.), Sędziowie sędzia WSA Marek Leszczyński, sędzia WSA Jacek Pruszyński, Protokolant Sylwia Tokajuk, po rozpoznaniu w Wydziale II na rozprawie w dniu 24 września 2013 r. sprawy ze skargi A. S. Sp. z o.o. w H. na postanowienie Samorządowego Kolegium Odwoławczego w B. z dnia [...] czerwca 2011 r. nr [...] w przedmiocie uzgodnienia projektu decyzji o udzieleniu koncesji na wydobycie kruszywa 1. uchyla zaskarżone postanowienie; 2. stwierdza, że zaskarżone postanowienie nie może być wykonane w całości do czasu uprawomocnienia się niniejszego wyroku; 3. zasądza od Samorządowego Kolegium Odwoławczego w B. na rzecz skarżącego A. S. Spółki z ograniczoną odpowiedzialnością w H. kwotę 100,00 (słownie: sto) złotych tytułem zwrotu kosztów postępowania sądowego.-
Uzasadnienie
Starostwo Powiatowe w S., wnioskiem z dnia 7 czerwca 2010 r., zwróciło się do Burmistrza S. o uzgodnienie projektu decyzji o udzielenie koncesji na wydobywanie kruszywa naturalnego ze złoża "J. II - P. E" położonego w obrębie działki nr geod. [...] w obszarze ewidencyjnym wsi G. w gminie S. dla A. Spółka z o.o. z siedzibą w H.
Postanowieniem z dnia [...] czerwca 2010 r. nr [...], na podstawie art. 16 ust. 5 w zw. z art. 53 ust. 1 i 6 ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. - Prawo geologiczne i górnicze (Dz.U. nr 228, poz. 1947 ze zm.) oraz art. 106 § 5 kpa, Burmistrz S. nie uzgodnił projektu decyzji. Na skutek zażalenia złożonego przez zainteresowaną Spółkę, Samorządowe Kolegium Odwoławcze w B. postanowieniem z dnia [...] lipca 2010 r. nr [...] uchyliło kwestionowane postanowienie w całości i uzgodniło projekt decyzji w sprawie koncesji na wydobywanie kruszywa naturalnego.
Wyrokiem z dnia 17 marca 2011 r. sygn. akt II SA/Bk 57/11 WSA w Białymstoku uchylił postanowienie organu odwoławczego wskazując, że zostało wydane z naruszeniem art. 7 kpa w zw. z art. 16 ust. 5 ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. Prawo geologiczne i górnicze. Sąd nakazał, by przy ponownym rozpoznaniu sprawy SKO ustaliło, czy studium uwarunkowań i kierunków przestrzennego zagospodarowania Gminy przewiduje dla terenów objętych planowaną inwestycją obszary wydobycia kopalin. Sąd wyjaśnił przy tym, że uchylona została tylko decyzja organu odwoławczego, bo sprawa nie wymaga przeprowadzenia postępowania w znacznej części lub w całości, a zgromadzony materiał dowodowy pozwoli dokonać ustaleń w zakresie wskazanym przez Sąd.