Orzeczenie
Wyrok WSA w Warszawie z dnia 21 sierpnia 2013 r., sygn. III SA/Wa 747/13
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie w składzie następującym: Przewodniczący sędzia WSA Alojzy Skrodzki, Sędziowie sędzia WSA Jolanta Sokołowska, sędzia WSA Jarosław Trelka (sprawozdawca), Protokolant referent stażysta Karol Kodym, po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 21 sierpnia 2013 r. sprawy ze skargi T. sp. z o.o. z siedzibą w W. na interpretację indywidualną Ministra Finansów z dnia [...] listopada 2012 r. nr [...] w przedmiocie podatku dochodowego od osób prawnych oddala skargę
Uzasadnienie
T. Sp. z o.o. w W. wnioskiem z dnia 20 sierpnia 2012 r., zwróciła się do Ministra Finansów o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych. W przedmiotowym wniosku przedstawiła następujący stan faktyczny i zdarzenie przyszłe:
Skarżąca prowadzi działalność gospodarczą w zakresie najmu (jako wynajmujący) i leasingu (jako leasingodawca) pojazdów samochodowych (samochodów osobowych i ciężarowych marki Toyota, Lexus) oraz maszyn. Zawiera jako finansujący (leasingodawca) umowy leasingu operacyjnego w rozumieniu m.in. art. 17a pkt 1 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz. U. z 2011 r. Nr 74, poz. 397 ze zm., zwanej dalej także "ustawą" lub "u.p.d.o.p."), spełniające przesłanki z art. 17b ust. 1 ustawy. W szczególności umowy zawierane są na okres, który stanowi co najmniej 40% normatywnego okresu amortyzacji przedmiotów leasingu, a jednocześnie suma ustalonych w umowach opłat, pomniejszona o należny podatek od towarów i usług, odpowiada co najmniej wartości początkowej przedmiotu umowy leasingu.
Skarżąca wyjaśniła, że w okresie trwania niektórych umów leasingu operacyjnego dojdzie do zmiany korzystającego (zmiany podmiotowej umowy). Przez zawarcie umowy cesji (lub innej umowy przeniesienia praw) nastąpi przeniesienie praw i obowiązków wynikających z umowy leasingu z obecnego korzystającego (cedenta, zbywcy) na nowego korzystającego (cesjonariusza, nabywcy). Zaznaczyła, iż na moment zmiany korzystającego okres pozostający do zakończenia umowy leasingu może być krótszy, niż 40% normatywnego okresu amortyzacji.
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right