Wyrok WSA w Poznaniu z dnia 28 sierpnia 2013 r., sygn. III SA/Po 266/13
Dnia 28 sierpnia 2013 roku Wojewódzki Sąd Administracyjny w Poznaniu w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia NSA Maria Lorych - Olszanowska Sędziowie WSA Barbara Koś WSA Walentyna Długaszewska (spr.) Protokolant: st. sekr. sąd. Janusz Maciaszek po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 28 sierpnia 2013 roku przy udziale sprawy ze skargi "X" Spółki z ograniczoną odpowiedzialnością w P. na decyzję Dyrektora Izby Celnej w P. z dnia [...] grudnia 2012 r., nr [...] w przedmiocie określenia zobowiązania podatkowego w podatku akcyzowym za miesiąc lipiec 2007 roku I. uchyla zaskarżoną decyzję i poprzedzającą ją decyzje Naczelnika Urzędu Celnego w P. z dnia [...] listopada 2012r. nr [...] II. zasądza od Dyrektora Izby Celnej w P. na rzecz skarżącej kwotę 757,- (siedemset pięćdziesiąt siedem) złotych tytułem zwrotu kosztów postępowania, III. stwierdza, że zaskarżona decyzja nie może być wykonana.
Uzasadnienie
Decyzją z dnia [...].11.2012 r. Naczelnik Urzędu Celnego w P. określił wobec "X" Spółka z o. o. z siedzibą w P. zobowiązanie podatkowe w podatku akcyzowym za lipiec 2007 r. w wysokości [...] zł oraz stwierdził, że kwota zaległości za lipiec 2007 r. nie powstała.
W uzasadnieniu decyzji wskazano, że w wyniku kontroli podatkowej zakończonej protokołem z dnia 27.04.2012 r. ustalono, że spółka "Y" S.A. (spółka przejęta przez połączenie z "X" Spółka z o. o. z siedzibą w P.) dokonywała nabycia wewnątrzwspólnotowego nowych samochodów marki [...], których dostawcą była "Z" a.s. w Cz. Podatnik składał deklaracje uproszczone AKC-U i uiszczał należny podatek akcyzowy. Następnie dokonywał sprzedaży pojazdów w kraju i z tego tytułu składał deklaracje miesięczne dla podatku akcyzowego (AKC-3) oraz terminowo dokonywał płatności należnego podatku akcyzowego. Po dokonaniu sprzedaży spółka wystawiała korekty faktur dotyczące udzielonych rabatów i upustów, a na podstawie tych korekt zmniejszała podstawę opodatkowania z tytułu sprzedaży samochodów przed pierwszą rejestracją. Ponadto podatnik w przypadku uznania zwrotu samochodu od dealera, wystawiał fakturę-korektę sprzedaży i na tej podstawie, bez prawnego uzasadnienia, dokonywał obniżenia podstawy opodatkowania i w konsekwencji kwoty akcyzy w miesiącu wystawienia korekty o kwotę wynikającą z treści korekty. Podatnik błędnie dokonywał umniejszenia podatku akcyzowego za dany okres rozliczeniowy o kwotę niezapłaconego podatku akcyzowego. Spółka, uwzględniając częściowo wyniki kontroli (w zakresie określonym w punkcie 5) złożyła w dniu 17.05.2012 r. korektę deklaracji AKC-3, do której organ podatkowy w tym zakresie nie wnosi zastrzeżeń.