Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Bydgoszczy z dnia 2 sierpnia 2013 r., sygn. II SA/Bd 423/13

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Bydgoszczy w składzie następującym: Przewodniczący: Sędzia WSA Elżbieta Piechowiak Sędziowie: Sędzia WSA Joanna Brzezińska Sędzia WSA Renata Owczarzak (spr.) Protokolant Agnieszka Zakrzewska-Wiśniewska po rozpoznaniu w Wydziale II na rozprawie w dniu 24 lipca 2013 r. sprawy ze skargi D. F. na decyzję Odwoławczej Komisji Stypendialnej [...] w T. z dnia [...] lutego 2013 r. nr [...] w przedmiocie stypendium rektora dla najlepszych studentów 1. uchyla zaskarżoną decyzję oraz poprzedzającą ją decyzję Odwoławczej Komisji Stypendialnej z dnia [...] grudnia 2012 r., 2. stwierdza, że zaskarżona decyzja nie podlega wykonaniu, 3. zasądza od Odwoławczej Komisji Stypendialnej [...] w T. na rzecz skarżącej kwotę [...] ([...]) złotych tytułem zwrotu kosztów postępowania sądowego.

Uzasadnienie

Decyzją Odwoławczej Komisji Stypendialnej w [...] z [...] r. odmówiono D. F. przyznania stypendium rektora dla najlepszych studentów w roku akademickim 2012/2013, w związku z brakiem wymaganej liczby punktów (47,875), która uprawnia do przyznania świadczenia.

We wniosku o ponowne rozpoznanie sprawy D. F. zarzuciła nieprawidłowe przeliczenie punktów oraz nieuwzględnienie dodatkowych punktów za osiągnięcia naukowe tj. za wysoką średnią na studiach równoległych na drugim kierunku.

W wyniku ponownego rozpoznania sprawy, Odwoławcza Komisja Stypendialna, decyzją z [...] r. utrzymała w mocy swoją decyzję z [...]r.

Komisja podkreśliła, że we wniosku D. F. wskazała jedynie, że posiada średnią ocen 4,63, nie podając, że ubiega się również o dodatkową punktację z tytułu wysokiej średniej ocen na studiach równoległych. Nie dołączyła też wymaganego zaświadczenia dokumentującego wysoką średnią ocen. Dopiero do odwołania studentka dołączyła kopię świadectwa ukończenia studiów podyplomowych i wniosła o rewizję miejsca na liście rankingowej. Organ podkreślił, że wniosek o przyznanie stypendium rektora wraz z załącznikami dokumentującymi osiągnięcia studenta składa się do 15 października, stąd możliwe było tylko uwzględnienie średniej ocen 4,63 (podano 46,3), co przy liczbie punktów uprawniających do przyznania stypendium rektora dla najlepszych studentów - 4,7875 (podano 47,875) jest liczbą niewystarczającą. Organ wskazał, że regulamin przyznawania pomocy materialnej studentom wprowadzony jako Zarządzenie nr 130, zamieniony Zarządzeniem nr 157 w § 25 wyszczególnia punktowane osiągnięcia naukowe lub artystyczne. W pierwotnej i zamienionej wersji regulaminu w § 25 ust. 2 poz. 2 punktowany jest udział w konferencjach. Studentka mogła dostarczyć odpowiednie dokumenty w momencie wejścia w życie nowego Zarządzenia, który wraz z pierwotnym Zarządzeniem jest dostępny w Biuletynie Prawnym UMK, zamieszczonym na stronie internetowej. Zwrócono też uwagę, że stosownie do § 23 ust. 1 regulaminu stypendium otrzymuje student spełniający wymienione w nim warunki łącznie, zaś warunek w ust. 1 pkt 3 dotyczy wysokiej średniej ocen oraz osiągnięć naukowych mających być rozpatrywane oddzielnie, bo możliwe jest ubieganie się o stypendium przy wysokiej średniej lub przy posiadaniu osiągnięć naukowych ale bez wysokiej średniej.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00