Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

TEMATY:
TEMATY:

Wyrok WSA we Wrocławiu z dnia 3 lipca 2013 r., sygn. I SA/Wr 422/13

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny we Wrocławiu w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia NSA Lidia Błystak, Sędziowie Sędzia WSA Barbara Ciołek, Sędzia WSA Tomasz Świetlikowski (sprawozdawca), Protokolant Aleksandra Słomian, po rozpoznaniu w Wydziale I na rozprawie w dniu 3 lipca 2013 r. sprawy ze skargi A Spółka Akcyjna z siedzibą we W. na interpretację indywidualną Ministra Finansów- działającego przez Dyrektora Izby Skarbowej w P. z dnia [...] listopada 2012 r. nr [...] w przedmiocie podatku dochodowego od osób fizycznych I. uchyla zaskarżoną interpretację indywidualną, II. zasądza od Ministra Finansów na rzecz strony skarżącej kwotę [...] (słownie: [...]) złotych tytułem zwrotu kosztów postepowania sądowego.

Uzasadnienie

Przystępując do rozstrzygania, Sąd przyjął stan faktyczny i prawny sprawy j/n.

A S.A. z/s we W. (dalej: spółka, strona, skarżąca) wystąpiła

o udzielenie interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie, dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych, w zakresie opodatkowania wynagrodzeń pracowników oddelegowanych do pracy na terenie Niemiec.

Z opisanego we wniosku zdarzenia przyszłego wynika, że spółka (pracodawca) zatrudnia pracowników i deleguje ich do pracy za granicą (do Niemiec). Oddelegowanie ma formę: 1) poleceń wyjazdu służbowego; 2) pełnego oddelegowania (zmiana miejsca pracy w umowie o pracę). Z uwagi na przekroczenie przez pracowników 183 dni pobytu w Niemczech w trakcie dwunastomiesięcznego okresu, spółka, jako płatnik, zaprzestała naliczać i pobierać od ich wynagrodzeń zaliczki na podatek dochodowy w Polsce.

Spółka zaznaczyła, że pracownicy wracają do Polski i - w związku z chorobą -przesyłają jej zaświadczenia lekarskie stwierdzające okres niezdolności do pracy, powstałej w trakcie miesiąca (dodała, że pracownicy podlegają pod polski system zabezpieczenia społecznego). Przy pierwszej formie delegowania (polecenie wyjazdu) spółka skraca czas delegacji do dnia poprzedzającego okres choroby. W przypadku pełnego oddelegowania treść umowy o pracę nie ulega zmianie (miejscem pracy pozostają Niemcy). Za okres niezdolności do pracy spółka wypłaca wynagrodzenie chorobowe i zasiłek chorobowy. Po ustaniu choroby - w trakcie miesiąca - pracownicy wracają do pracy i są ponownie delegowani do pracy w Niemczech.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00