Wyrok WSA we Wrocławiu z dnia 9 lipca 2013 r., sygn. II SA/Wr 392/13
Wojewódzki Sąd Administracyjny we Wrocławiu w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Anna Siedlecka (sprawozdawca) Sędziowie Sędzia WSA Władysław Kulon Sędzia NSA Zygmunt Wiśniewski Protokolant Małgorzata Boaro po rozpoznaniu w Wydziale II na rozprawie w dniu 9 lipca 2013 r. sprawy ze skargi Wojewody Dolnośląskiego na uchwałę Rady Miejskiej w Głuszycy z dnia 22 lutego 2013 r. Nr XL/188/2013 w przedmiocie zasad gospodarowania nieruchomościami stanowiącymi własność Gminy Głuszyca I. stwierdza nieważność § 1 zaskarżonej uchwały we fragmencie: ,,Koszty związane z ustanowieniem służebności, w tym koszty zawarcia aktu notarialnego oraz wpisu do księgi wieczystej ponosi przedsiębiorca będący właścicielem urządzeń przesyłowych." oraz we fragmencie: ,,W zakresie nieuregulowanym w niniejszej uchwale, w przedmiocie ustanowienia i obciążania nieruchomości służebnością przesyłu, zastosowania mają przepisy ustawy Kodeks cywilny."; II. orzeka, że zaskarżona uchwała w części opisanej w pkt I wyroku nie podlega wykonaniu; III. zasądza od Gminy Głuszyca na rzecz Wojewody Dolnośląskiego kwotę 240 zł (słownie: dwieście czterdzieści złotych) tytułem zwrotu kosztów postępowania sądowego.
Uzasadnienie
Rada Miejska w Głuszycy w dniu 22 lutego 2013 r. podjęła uchwałę Nr XL/188/2013 w sprawie zmiany uchwały Nr XIII/67/2011 Rady Miejskiej w Głuszycy z dnia 27 czerwca 2011 r. w sprawie zasad gospodarowania nieruchomościami stanowiącymi własność Gminy Głuszyca. W podstawie prawnej uchwały podano art. 18 ust. 2 pkt 9 lit. a, pkt 15 i art. 40 ust. 2 pkt 3 ustawy z dnia 8 marca 1990 r. o samorządzie gminnym (Dz.U. z 2001 r. Nr 142, poz. 1591 ze zm.) oraz art. 13 ust. 1 ustawy z dnia 21 sierpnia 1997 r. o gospodarce nieruchomościami (Dz.U. z 2010 r. Nr 102, poz. 651 ze zm.).
W § 1 uchwały postanowiono, że w uchwale Nr XIII/67/2011 Rady Miejskiej w Głuszycy z dnia 27 czerwca 2011 r. w sprawie zasad gospodarowania nieruchomościami stanowiącymi własność Gminy Głuszyca wprowadza się nowe brzmienie treści § 24 o treści następującej: "§ 24. 1. Komunalne nieruchomości gruntowe mogą być obciążane przez Burmistrza ograniczonymi prawami rzeczowymi; użytkowaniem, służebnością zastawem oraz hipoteką. 2. Służebność na komunalnej nieruchomości gruntowej może zostać ustanowiona na podstawie umowy zawartej przez Burmistrza. Ustanowienie służebności nie może być sprzeczne z dyspozycją miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego dotyczącego danej nieruchomości. 3. Służebność przesyłu może być ustanowiona, gdy jest konieczna dla właściwego korzystania z urządzeń, o których mowa w art.49 §1 ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. Kodeks cywilny. 4. Ustala się zasady obciążania nieruchomości stanowiących własność gminy Głuszyca służebnością przesyłu na rzecz przedsiębiorców, którzy zamierzają wybudować lub których własność stanowią urządzenia, o których mowa w art. 49 § 1 ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 Kodeks cywilny. 5. Służebność przesyłu ustanawiana będzie za wynagrodzeniem. 1) Wysokość wynagrodzenia należnego gminie Głuszyca z tytułu obciążenia nieruchomości służebnością przesyłu każdorazowo określi Burmistrz Głuszycy w drodze zarządzenia, na podstawie operatu szacunkowego sporządzonego przez rzeczoznawcę majątkowego, 2) Koszty związane z ustanowieniem służebności, w tym koszty zawarcia aktu notarialnego oraz wpisu do księgi wieczystej ponosi przedsiębiorca będący właścicielem urządzeń przesyłowych. Obciążanie nieruchomości nieodpłatną służebnością przesyłu może nastąpić w przypadku budowy urządzeń lub sieci technicznych mających istotne znaczenie dla mieszkańców gminy lub związanych z realizacją zadań własnych gminy. Przypadki takie wymagają odrębnej uchwały Rady Gminy Głuszyca. W zakresie nieuregulowanym w niniejszej uchwale, w przedmiocie ustanawiania i obciążania nieruchomości służebnością przesyłu, zastosowania mają przepisy ustawy Kodeks cywilny. Hipoteka na komunalnej nieruchomości gruntowej może być ustanowiona jako zabezpieczenie zaciąganych przez gminę pożyczek lub kredytów po uzyskaniu zgody Rady Miejskiej w formie uchwały zgodnie z uchwałą budżetową Gminy". Następnie w § 2 uchwały postanowiono, że jej wykonanie powierza się Burmistrzowi Głuszycy. Natomiast w § 3 uchwały stwierdzono, że uchwała wchodzi wżycie po upływie 14 dni od ogłoszenia w Dzienniku Urzędowym Województwa Dolnośląskiego.