Wyrok WSA w Warszawie z dnia 17 lipca 2013 r., sygn. I SA/Wa 934/13
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Dorota Apostolidis Sędziowie: WSA Dariusz Pirogowicz WSA Przemysław Żmich (spr.) Protokolant starszy sekretarz sądowy Aleksandra Borkowska po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 17 lipca 2013 r. sprawy ze skargi Gminy Miejskiej L. na decyzję Wojewody [...] z dnia [...] lutego 2013 r. nr [...] w przedmiocie ustalenia odszkodowania za nieruchomość oddala skargę.
Uzasadnienie
Wojewoda [...], po rozpatrzeniu odwołania Gminy Miejskiej [...], decyzją z dnia [...] lutego 2013 r., nr [...] utrzymał w mocy decyzję Starosty Powiatu [...] z dnia [...] października 2012 r., nr [...] ustalającą odszkodowanie za nieruchomość położoną w [...], oznaczoną w ewidencji gruntów jako działka ewidencyjna nr [...] z obrębu ewidencyjnego [...] o pow. [...] m2, zajęta pod publiczną drogę gminną - ul. [...] w [...] oraz oznaczoną jako działka ewidencyjna nr [...] z obrębu ewidencyjnego [...] o pow. [...] m2, zajęta pod publiczną drogę gminną - ul. [...] w [...].
Zaskarżona decyzja została wydana w następującym stanie sprawy.
Pismem z dnia 2 września 2005 r. E. K. i M. K. wnieśli o ustalenie odszkodowania za wyżej opisaną nieruchomość.
Starosta Powiatu [...] decyzją z dnia [...] października 2012 r. nr [...] ustalił na rzecz E. K. i M. K. odszkodowanie za ww. nieruchomość w wysokości [...] zł. Rozstrzygnięcie uzasadnił stwierdzeniem, że przedmiotowa nieruchomość spełnia przesłanki z art. 73 ustawy z dnia 13 października 1998 r. Przepisy wprowadzające ustawy reformujące administrację publiczną (Dz. U. z 1998 r. Nr 133, poz. 872 ze zm.) - zwanej dalej "ustawą", a decyzję oparto na podstawie operatu szacunkowego z dnia [...] marca 2012 r. sporządzonego przez rzeczoznawcę majątkowego W. K.
Od decyzji tej odwołała się Gmina Miejska [...], kwestionując sporządzony operat szacunkowy.
Wojewoda [...] decyzją z dnia [...] lutego 2013 r., nr [...] utrzymał w mocy decyzję Starosty Powiatu [...] z dnia [...] października 2012 r., nr [...]. W uzasadnieniu organ wskazał, że zgodnie z przepisem art. 73 ustawy odszkodowanie za nieruchomość, która przeszła na własność jednostki samorządowej lub Skarbu Państwa ustala się i wypłaca według zasad i trybu określonego w przepisach o odszkodowaniach za wywłaszczone nieruchomości, a więc przepisów Rozdziału 5 Działu Ill i Rozdziału 1 Działu IV ustawy z dnia 21 sierpnia 1997 r. o gospodarce nieruchomościami (Dz. U. z 2010 r. Nr 102, poz. 651 ze zm.) - zwanej dalej "ugn". Podstawę obliczenia odszkodowania stanowi stan nieruchomości na dzień wejścia w życie ustawy, czyli 29 października 1998 r. Odesłanie do przepisów regulujących sprawę odszkodowań za nieruchomości wywłaszczone oznacza, że stosownie do art. 130 ugn, w przypadku gdy właściwy organ wydaje odrębną decyzję o odszkodowaniu wysokość odszkodowania ustala się na dzień wydania decyzji o odszkodowaniu. Określenie wartości nieruchomości stanowiące podstawę ustalenia odszkodowania, następuje zgodnie z wymogami rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 21 września 2004 r. w sprawie wyceny nieruchomości i sporządzenia operatu szacunkowego (Dz. U. Nr 207, poz. 2109 ze zm.) - zwanego dalej "rozporządzeniem". Zgodnie z art. 73 § 4 ustawy odszkodowanie za nieruchomości, pozostające w dniu 31 grudnia 1998 r. we władaniu Skarbu Państwa lub jednostek samorządu terytorialnego, nie stanowiące ich własności, a zajęte pod drogi publiczne są ustalane według zasad i trybu określonych w przepisach o odszkodowaniach za wywłaszczone nieruchomości, na wniosek właściciela nieruchomości złożony w okresie od dnia 1 stycznia 2001 r. do dnia 31 grudnia 2005 r. Po upływie tego okresu roszczenie wygasa. Określenie wartości nieruchomości stanowiące podstawę ustalenia odszkodowania, następuje zgodnie z wymogami rozporządzenia oraz standardami zawodowymi (art. 175 ust. 1 ugn).