Wyrok WSA w Warszawie z dnia 11 lipca 2013 r., sygn. VI SA/Wa 1541/04
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Pamela Kuraś-Dębecka (spr.) Sędziowie Sędzia WSA Dorota Wdowiak Sędzia WSA Piotr Borowiecki Protokolant st. sekr. sąd. Jan Czarnacki po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 11 lipca 2013 r. sprawy ze skargi Z. Z. i K. Z. na decyzję Ministra Środowiska z dnia [...] czerwca 2004 r. nr [...] w przedmiocie nakazu wstrzymania wydobywania kopaliny bez wymaganej koncesji 1. oddala skargę; 2. przyznaje ze środków budżetowych Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie na rzecz radcy prawnego B. Z. tytułem kosztów nieopłaconej pomocy prawnej udzielonej z urzędu kwotę 295,20 (dwieście dziewięćdziesiąt pięć 20/100) złotych, w tym kwotę 240 (dwieście czterdzieści) złotych tytułem opłaty oraz kwotę 55,20 (pięćdziesiąt pięć 20/100) złotych stanowiącą 23% podatku VAT
Uzasadnienie
Zaskarżoną decyzją z [...] czerwca 2004 r. Minister Środowiska utrzymał w mocy decyzję Wojewody [...] z [...] lutego 2004 r. nakazującą Z. Z. (skarżący) wstrzymanie działalności, polegającej na wydobywaniu kopaliny pospolitej, tj. piasku, bez wymaganej koncesji, w obrębie gruntów rolnych oznaczonych numerami ewidencyjnymi [...] i [...] w miejscowości N., gmina E., stanowiących współwłasność skarżącego i K. Z.
Z uzasadnienia zaskarżonej decyzji wynika, że w sierpniu 2002 r. Wojewoda [...] wszczął na wniosek Wójta Gminy E. postępowanie administracyjne w sprawie wstrzymania działalności, polegającej na wydobywaniu przez skarżącego kopaliny pospolitej, tj. piasku, bez wymaganej koncesji, w ww. obrębie gruntów rolnych działek nr: [...],[...],[...] i [...], o łącznej powierzchni 6,82 ha.
We wrześniu 2002 r. z udziałem przedstawicieli [...] Urzędu Wojewódzkiego - Delegatury w E., Urzędu Gminy w E., Starostwa Powiatowego w E. oraz skarżącego przeprowadzona została na ww. obrębie gruntów rolnych wizja lokalna, w wyniku której stwierdzono, że działki [...] i [...] objęte są odkrywkową eksploatacją piasku. Na podstawie dokonanych wówczas pomiarów ustalono, że wyrobisko wynosi ogółem 4,57 ha, w tym na powierzchni działki nr [...] - 2,22 ha, a na powierzchni działki nr [...] - 2, 35 ha. Nadto ustalono, że pozostałe działki zostały wyraźnie obniżone w stosunku do terenu je otaczającego (o ca 2,0 m), a ich powierzchnia została wyrównana. Nadto z akt wynika, że w trakcie wizji miał miejsce załadunek piasku.