Wyrok WSA w Szczecinie z dnia 24 lipca 2013 r., sygn. I SA/Sz 253/13
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Szczecinie w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Ewa Wojtysiak, Sędziowie Sędzia WSA Marzena Kowalewska (spr.),, Sędzia WSA Kazimierz Maczewski, Protokolant Łukasz Górny, po rozpoznaniu w Wydziale I na rozprawie w dniu 24 lipca 2013 r. sprawy ze skargi S. O. na postanowienie Dyrektora Izby Skarbowej z dnia 21 grudnia 2012 r. nr [...] w przedmiocie odmowy umorzenia postępowania egzekucyjnego oddala skargę.
Uzasadnienie
Dyrektor Izby Skarbowej zaskarżonym postanowieniem z dnia [...] r. nr [...] utrzymał w mocy postanowienie Naczelnika Urzędu Skarbowego z dnia [...] r. nr [...] odmawiające umorzenia postępowania egzekucyjnego prowadzonego na podstawie tytułu wykonawczego numer [...] .
Z uzasadnienia zaskarżonego postanowienia wynika, że w toku postępowania egzekucyjnego prowadzonego wobec S. O. przez Naczelnika Urzędu Skarbowego, będącego jednocześnie wierzycielem, na podstawie tytułu wykonawczego numer [...] , zobowiązany złożył pismo z dnia [...] r. zatytułowane "zarzuty-wniosek", w którym wniósł o doręczenie postanowienia wraz z zawiadomieniem o wszczęciu egzekucji, natychmiastowe wstrzymanie postępowania egzekucyjnego oraz umorzenie postępowania w sprawie.
Organ egzekucyjny pismo zobowiązanego potraktował jako zarzuty w sprawie prowadzenia egzekucji administracyjnej i postanowieniem z dnia [...] r. nr [...] stwierdził niedopuszczalność zarzutu nieistnienia obowiązku objętego tytułem wykonawczym nr [...] .
We wniesionym zażaleniu zobowiązany domagał się uchylenia
ww. postanowienia jako nieważnego, gdyż zostało ono oparte na nieważnym postępowaniu oraz żądał umorzenia postępowania w sprawie. Po rozpoznaniu zażalenia organ odwoławczy, postanowieniem z dnia [...] r. nr [...] uchylił zaskarżone postanowienie w całości i przekazał sprawę do ponownego rozpatrzenia. W uzasadnieniu orzeczenia wskazał, że z uwagi na nieprecyzyjny zakres żądania zobowiązanego, organ I instancji - przed wydaniem rozstrzygnięcia - powinien wezwać stronę do jego sprecyzowania, jednocześnie wyjaśnić podstawy prawne przysługujących mu środków zaskarżenia.