Postanowienie WSA w Olsztynie z dnia 29 lipca 2013 r., sygn. II SA/Ol 220/13
Prawo pomocy
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Olsztynie w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Tadeusz Lipiński po rozpoznaniu w dniu 29 lipca 2013 r. na posiedzeniu niejawnym wniosku F. W. o zwolnienie od kosztów sądowych w sprawie ze skargi F. W. na decyzję Wojewody z dnia "[...]" Nr "[...]" w przedmiocie zezwolenia na zajęcie nieruchomości postanawia zwolnić skarżącego od kosztów sądowych. WSA/post.1 - sentencja postanowienia
Uzasadnienie
Wyrokiem z dnia 11 czerwca 2013 r., Wojewódzki Sąd Administracyjny w Olsztynie oddalił skargę F. W. na decyzję Wojewody z dnia "[...]", Nr "[...]".
We wniosku z dnia 13 czerwca 2013 r. skarżący wniósł o ustanowienie dla niego wskazanego imiennie adwokata do wniesienia skargi kasacyjnej od przedmiotowego wyroku. Dodał jednocześnie, iż w niniejszej sprawie został już zwolniony od kosztów sądowych.
Pismem z dnia 19 czerwca 2013 r., skarżący wezwany został do złożenia wypełnionego, urzędowego formularza wniosku o przyznanie prawa pomocy osobie fizycznej pod rygorem pozostawienia przedmiotowego wniosku bez rozpoznania. W wezwaniu poinformowano go jednocześnie, iż wbrew jego przekonaniu nie został on w niniejszej sprawie zwolniony od kosztów sądowych w całości, lecz - zgodnie z prawomocnym postanowieniem Referendarza sądowego w Wojewódzkim Sądzie Administracyjnym w Olsztynie z dnia 16 kwietnia 2013 r. - jedynie od wpisu od skargi. Odmowa zwolnienia skarżącego od kosztów sądowych w pozostałym zakresie uzasadniona została korzystnym wpływem, jaki na możliwości płatnicze skarżącego mogła wywrzeć na dalszym etapie postępowania sądowego wypłata przysługujących mu odszkodowań za drzewa z działki o nr "[...]" w A i ich usunięcie oraz za udostępnienie tej działki i szkody powstałe w wyniku jej zajęcia. Mając to na uwadze wskazano, że w urzędowym formularzu wniosku o przyznanie prawa pomocy, złożonym na niniejsze wezwanie, skarżący, poza właściwym określeniem zakresu żądania, odpowiadającego jego rzeczywistym oczekiwaniom, powinien wskazać jaki jest stan spraw dotyczących obydwu odszkodowań, określić ich ustaloną wysokość oraz spodziewany termin ich wypłaty, a ponadto wskazać wysokość obecnych dochodów skarżącego i członków jego rodziny, w tym ewentualnych dochodów o charakterze okresowym oraz wysokość i przeznaczenie ponoszonych aktualnie wydatków miesięcznych.