Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Krakowie z dnia 19 lipca 2013 r., sygn. II SA/Kr 429/13

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Krakowie w składzie następującym: Przewodniczący: Sędzia WSA Renata Czeluśniak (spr.) Sędziowie: Sędzia WSA Mariusz Kotulski Sędzia WSA Waldemar Michaldo Protokolant: Katarzyna Paszko-Fajfer po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 19 lipca 2013 r. sprawy ze skargi A. P. na decyzję Wojewódzkiego Inspektora Nadzoru Budowlanego w K. z dnia 12 lutego 2013 r. nr [...] znak: [...] w przedmiocie nakazu rozbiórki oddala skargę.

Uzasadnienie

Powiatowy Inspektor Nadzoru Budowlanego w O. decyzją z dnia 16 marca 2012 r. znak: [...], wydaną na podstawie art. 48 ust. 1 w związku z art. 80 ust. 2 pkt 1, art. 83 ust. 1 ustawy z dnia 7 lipca 1994 r. Prawo budowlane (Dz. U. z 2010 r. nr 243, poz. 1623 ze zm.) oraz art. 104 kpa, nakazał M. N. oraz K. N. rozbiórkę obiektu wzniesionego na działce nr [...] w Gminie B. przy ul. [...].

W uzasadnieniu organ I instancji wskazał, że na ww. działce zlokalizowany jest budynek warsztatu samochodowego, który jest w pełni ukończony, a jego budowę rozpoczęto w sierpniu lub wrześniu 1996 r. PINB ustalił, że od września 2002 r. w budynku tym jest prowadzona działalność polegająca na naprawach samochodów. Inwestor oświadczył, że budynek ten wzniesiono na podstawie decyzji Burmistrza Gminy B. z dnia 18 lipca 1996 r. Jednakże, zdaniem organu I instancji, ta decyzja dotyczyła pozwolenia na zmianę sposobu użytkowania budynków gospodarczych na warsztat samochodowy, a więc nie mogła stanowić podstawy do przeprowadzenia jakichkolwiek robót budowlanych. W ocenie PINB na działce nr [...] powstał zupełnie nowy obiekt w miejsce poprzednio istniejącego budynku gospodarczego. Zdaniem organu I instancji inwestycja naruszała przepisy o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym, ponieważ decyzja ustalająca warunki zabudowy i zagospodarowania terenu została przez Samorządowe Kolegium Odwoławcze w [...] uznana za nieważną decyzją z dnia 17 kwietnia 2007 r., natomiast obowiązujący w czasie budowy budynku ogólny plan zagospodarowania przestrzennego Miasta i Gminy B. określał tereny, na których zlokalizowany jest obiekt, jako teren zieleni izolacyjnej - użytki rolne i zainwestowanie w strefie uciążliwości cmentarza. Dopuszczalna była adaptacja dotychczasowego użytkowania z ograniczeniem możliwości realizacji nowej zabudowy mieszkaniowej i gospodarczej, a także lokalizacja funkcji uzupełniających (niekolizyjnych) w szczególności nieterenochłonnych usług elementarnych i podstawowych, niewielkich zespołów parkingowych i garaży w terenach istniejącego mieszkalnictwa, terenach zieleni. W ocenie PINB z decyzji SKO w [...] z dnia 17 kwietnia 2007 r. wynikało, że lokalizacja budynku warsztatu samochodowego w tym terenie pozostawała w oczywistej sprzeczności z ustaleniami obowiązującego ówcześnie planu miejscowego.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00