Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Gdańsku z dnia 25 lipca 2013 r., sygn. III SA/Gd 439/13

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gdańsku w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Elżbieta Kowalik-Grzanka, Sędziowie Sędzia WSA Bartłomiej Adamczak (spr.), Sędzia WSA Felicja Kajut, Protokolant Starszy Sekretarz Sądowy Beata Kaczmar, po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 25 lipca 2013 r. sprawy ze skargi J. Ś. na orzeczenie Okręgowej Komisji Lekarskiej Ministerstwa Spraw Wewnętrznych [...] z dnia 3 grudnia 2012 r., nr [...] w przedmiocie zdolności do służby w straży pożarnej 1. uchyla zaskarżone orzeczenie w części dotyczącej ustalenia zdolności do służby [...]; 2. odrzuca skargę w pozostałym zakresie; 3. zasądza od Okręgowej Komisji Lekarskiej Ministerstwa Spraw Wewnętrznych [...] na rzecz skarżącego J. Ś. kwotę 240 (dwieście czterdzieści) złotych tytułem zwrotu kosztów postępowania; 4. stwierdza, że zaskarżone orzeczenie nie może być wykonane.

Uzasadnienie

W związku z długotrwałym zwolnieniem lekarskim st. kpt. J. Ś. Komendant Powiatowy Państwowej Straży Pożarnej wystąpił do Wojewódzkiej Komisji Lekarskiej Ministerstwa Spraw Wewnętrznych w K. o ustalenie jego przydatności do służby.

Orzeczeniem z dnia 18 czerwca 2012 r. (nr [...]) Wojewódzka Komisja Lekarska Ministerstwa Spraw Wewnętrznych w K. ustaliła, że J. Ś. (dalej: "funkcjonariusz", "skarżący") jest zdolny do służby w Państwowej Straży Pożarnej. U badanego rozpoznano zaburzenia nerwicowe miernie upośledzające sprawność ustroju oraz przebyte złamanie kości śródręcza prawego bez upośledzenia funkcji. Komisja orzekła o istnieniu związku ze służbą.

Odwołanie od tego orzeczenia złożył Komendant Powiatowy Państwowej Straży Pożarnej w S. podnosząc, że funkcjonariusz od dnia 8 sierpnia 2011 r. do dnia 18 czerwca 2012 r. przebywał na zwolnieniu lekarskim wystawionym przez specjalistę psychiatrii. Z przeprowadzonych z jego żoną i ojczymem rozmów wynika, że cierpi on na chorobę afektywną, epizod maniakalny. Odwołujący podkreślił, że obawia się o zdrowie i życie podległych mu strażaków, gdyż wymieniony funkcjonariusz zajmuje stanowisko dowódcy i kieruje działaniami ratowniczo-gaśniczymi. W związku z ww. okolicznościami ma wątpliwości co do sprawności psychicznej funkcjonariusza.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00