Wyrok WSA w Warszawie z dnia 19 czerwca 2013 r., sygn. I SA/Wa 1813/12
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Emilia Lewandowska Sędziowie: WSA Dorota Apostolidis WSA Marta Kołtun-Kulik (spr.) Protokolant starszy sekretarz sądowy Aleksandra Borkowska po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 19 czerwca 2013 r. sprawy ze skargi A. W. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego w W. z dnia [...] czerwca 2012 r. nr [...] w przedmiocie odmowy stwierdzenia nieważności orzeczenia oddala skargę.
Uzasadnienie
Samorządowe Kolegium Odwoławcze w W. decyzją z dnia [...] czerwca 2012 r., nr [...] po rozpatrzeniu wniosku V. W. o ponowne rozpatrzenie sprawy zakończonej decyzją tego organu z dnia [...] stycznia 2012 r., nr [...] - utrzymało w mocy decyzję organu pierwszej instancji.
Zaskarżona decyzja Samorządowego Kolegium Odwoławczego w W. z dnia [...] czerwca 2012 r. wydana została w oparciu o następujące ustalenia faktyczne i ocenę prawną sprawy.
W dniu 12 lutego 1949 r. M. i J. małż. O. złożyli wniosek o przyznanie prawa własności czasowej do nieruchomości położonej w W. przy ul. [...], wraz z wnioskiem o przywrócenie terminu do złożenia wniosku o przyznanie prawa własności czasowej.
Prezydent W., orzeczeniem z dnia [...] listopada 1949 r., nr [...] odmówił przywrócenia terminu do złożenia wniosku, zaś orzeczeniem z dnia [...] czerwca 1954 r., nr [...] Prezydium Rady Narodowej w W. odmówiło przyznania prawa własności czasowej do ww. nieruchomości, wskazując na uchybienie terminu do złożenia wniosku dekretowego.
W wyniku wniosku A. W. (następcy prawnego M. O. i J. O.) z dnia [...] września 2009 r. o stwierdzenie nieważności orzeczenia z dnia [...] listopada 1949 r., decyzją z dnia [...] stycznia 2012 r., nr [...] Samorządowe Kolegium Odwoławcze w W. odmówiło stwierdzenia nieważności orzeczenia Prezydium Rady Narodowej w W. z dnia [...] czerwca 1954 r. Organ wskazał, że objęcie przedmiotowego gruntu w posiadanie przez Gminę nastąpiło w dniu 16 kwietnia 1948 r., co wynika z Dziennika Urzędowego Rady Narodowej i Zarządu Miejskiego W., a zatem termin do złożenia wniosku dekretowego upłynął w dniu 16 października 1948 r. M. i J. O. złożyli zaś wniosek dopiero w dniu 12 lutego 1949 r. Ponadto Kolegium wyjaśniło, że termin do złożenia wniosku dekretowego ma charakter materialnoprawny i nie podlega przywróceniu. Jego bezskuteczny upływ powodował wygaśnięcie roszczenia o przyznanie prawa własności czasowej. W konsekwencji, wniosek złożony z przekroczeniem terminu nie mógł być uwzględniony, a tym samym brak jest podstaw do stwierdzenia nieważności kwestionowanego orzeczenia.