Wyrok WSA w Warszawie z dnia 5 czerwca 2013 r., sygn. III SA/Wa 7/13
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie w składzie następującym: Przewodniczący sędzia WSA Alojzy Skrodzki, Sędziowie sędzia WSA Beata Sobocha, sędzia WSA Marta Waksmundzka-Karasińska (sprawozdawca), Protokolant starszy referent Iwona Choińska, po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 5 czerwca 2013 r. sprawy ze skargi S. (Spółka Akcyjna) Oddział w Polsce z siedzibą w W. na interpretację indywidualną Ministra Finansów z dnia [...] września 2012 r. nr [...] w przedmiocie podatku dochodowego od osób prawnych 1) uchyla zaskarżoną interpretację indywidualną, 2) stwierdza, że uchylona interpretacja indywidualna nie może być wykonana w całości, 3) zasądza od Ministra Finansów na rzecz S. (Spółka Akcyjna) Oddział w Polsce z siedzibą w W. kwotę 200 zł (słownie: dwieście złotych) tytułem zwrotu kosztów postępowania sądowego.
Uzasadnienie
S. (Spółka Akcyjna) Oddział w Polsce z siedzibą w W., dalej jako Skarżąca lub Bank w dniu 11 czerwca 2012 r. złożyła wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie przychodów ze sprzedaży na rzecz funduszu sekurytyzacyjnego wierzytelności z tytułu udzielonych przez bank kredytów i pożyczek zaliczonych do kosztów uzyskania przychodów.
W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzanie przyszłe.
Skarżąca jest polskim oddziałem zagranicznego banku, wykonującym w ramach prowadzonej działalności gospodarczej czynności bankowe w rozumieniu ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Prawo bankowe (tj. Dz. U. z 2002 r., Nr 72, Poz. 665, ze zm.). Zgodnie z art. 5 ust. 1 pkt 3 oraz art. 5 ust. 2 pkt 1 tej ustawy, Bank w ramach wykonywania czynności bankowych udziela swoim klientom kredytów oraz pożyczek pieniężnych. Zdarzają się sytuacje, w których klienci Banku zaprzestają spłacania zaciągniętych w Banku kredytów/pożyczek. Bank w takiej sytuacji podejmuje czynności mające na celu wyegzekwowanie należności, niemniej w niektórych przypadkach podejmowane czynności egzekucyjne nie odnoszą skutku. W sytuacji, gdy Bank nie jest w stanie wyegzekwować przedmiotowych wierzytelności, Bank po prawidłowym udokumentowaniu ich nieściągalności odpisuje je jako nieściągalne i ujmuje w kosztach uzyskania przychodów zgodnie z art. 16 ust. 1 pkt 25 lit. b) ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (tj. Dz. U. z 2011r. Nr 74 Poz. 397; dalej: "u.p.d.o.p."). Ponadto, wierzytelności takie zostają również odpisane do ewidencji pozabilansowej jako wierzytelności nieściągalne. Zgodnie z § 34 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 1 października 2010 r. (Dz. U. z 2010r. Nr 191 Poz. 1279 ze zm.) w sprawie szczególnych zasad rachunkowości banków, Bank może odpisać należność stanowiącą ekspozycję kredytową w ciężar utworzonej na nią rezerwy celowej i przenieść do ewidencji pozabilansowej do czasu jej umorzenia, przedawnienia lub spłaty w przypadku, gdy pozostaje zaklasyfikowana do należności "straconych" przez okres co najmniej roku oraz utworzona na nią rezerwa celowa równa jest kwocie należności pozostającej do spłaty, czyli że wartość netto należności jest równa zero. Wraz z przeniesieniem należności do ewidencji pozabilansowej bank przenosi również odpowiadającą jej rezerwę celową. W związku z faktem, iż Bank jest w posiadaniu wierzytelności własnych, które zostały odpisane, jako nieściągalne (i zaliczone do kosztów uzyskania przychodów na zasadach opisanych powyżej), Bank rozważa sprzedaż niektórych tego typu wierzytelności na rzecz funduszu sekurytyzacyjnego. W zamian za sprzedane wierzytelności Bank otrzyma stosowne wynagrodzenie.