Orzeczenie
Wyrok WSA w Poznaniu z dnia 13 listopada 2007 r., sygn. I SA/Po 890/07
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Poznaniu w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia NSA Gabriela Gorzan /spr./ Sędziowie WSA Katarzyna Wolna-Kubicka as.sąd. WSA Karol Pawlicki Protokolant st. sekr. sąd. Laura Szukała po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 13 listopada 2007r. sprawy ze skargi A Spółka z o.o. w S. na decyzję Dyrektora Izby Skarbowej w P. z dnia [...] nr [...] w przedmiocie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego oddala skargę /-/ K.Pawlicki /-/ G.Gorzan /-/ K.Wolna-Kubicka
Uzasadnienie
I SA/Po 890/07
U Z A S A D N I E N I E
We wniosku z dnia [...] r. spółka z o.o. A z siedzibą w S. wystąpiła do Naczelnika Urzędu Skarbowego w M. na podstawie art.14a Ordynacji podatkowej o interpretację pisemną co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w indywidualnej sprawie, zadając pytania:
"1. Czy w opisanym stanie faktycznym Spółka prawidłowo wykazała w deklaracji CIT-2 jako koszty uzyskania przychodu równowartość utraconych środków trwałych i obrotowych, za które otrzymała odszkodowanie wykazane w przychodach opodatkowanych.
2. Czy strata podatkowa jaka wynikła z tej transakcji (spółka nie prowadzi działalności gospodarczej) będzie mogła być odliczona od dochodu podatkowego w latach następnych, jeśli taki wystąpi, gdyż spółka prowadzi postępowanie sądowe o uzyskanie odszkodowania w kwocie wyższej niż przyznane przez Ministerstwo.
3. Czy w związku z faktem otrzymania odszkodowania w części dotyczącej utraconych korzyści wyliczonej po uwzględnieniu należnego podatku dochodowego od osób prawnych - prawidłowo nie zaliczyliśmy tej kwoty do przychodów podatkowych."
Z przedstawionego w piśmie stanu faktycznego wynikało, że Minister Gospodarki decyzjami z dnia [...] i [...] r. stwierdził nieważność orzeczenia nr [...] Ministra Przemysłu i Handlu z dnia [...] r. w części dotyczącej przejęcia na własność Państwa przedsiębiorstwa A Spółka z o.o. w S., a Minister Infrastruktury decyzjami z dnia [...] r. i [...] r. stwierdził nieważność orzeczenia Ministra Przemysłu Materiałów Budowlanych z dnia [...] r. w sprawie zatwierdzenia protokołu zdawczo-odbiorczego A Spółka z o.o. w S. Wobec powyższego, zdaniem Spółki, w konsekwencji wydania w/w decyzji przywrócony został stan prawny sprzed nacjonalizacji. Jednakże z uwagi na fakt, iż na terenie nieruchomości "znajduje się i zarządza" (utworzona w wyniku prywatyzacji przedsiębiorstwa A w S.) - spółka: A S.A., nie było możliwe wejście w posiadanie odzyskanego prawnie majątku ani też dokonanie jego inwentaryzacji. W tym stanie Spółka podjęła działania o uzyskanie stosownego odszkodowania i w oparciu o protokół zdawczo-odbiorczy z daty nacjonalizacji zleciła wyspecjalizowanym firmom oszacowanie wartości utraconego majątku. W oparciu o uzyskane w latach 2003-2004 operaty szacunkowe wprowadzono do ksiąg rachunkowych środki trwałe (nieruchomości i ruchomości) i podstawowe środki obrotowe na ogólną wartość [...]zł.
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right