Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Warszawie z dnia 11 czerwca 2013 r., sygn. III SA/Wa 3196/12

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie w składzie następującym: Przewodniczący sędzia WSA Dariusz Kurkiewicz, Sędziowie sędzia WSA Barbara Kołodziejczak-Osetek (sprawozdawca), sędzia WSA Marek Krawczak, Protokolant referent stażysta Karol Kodym, po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 11 czerwca 2013 r. sprawy ze skargi F. GmbH z siedzibą w Niemczech na interpretację indywidualną Ministra Finansów z dnia [...] sierpnia 2012 r. nr [...] w przedmiocie podatku od towarów i usług 1) uchyla zaskarżoną interpretację indywidualną, 2) stwierdza, że uchylona interpretacja indywidualna nie może być wykonana w całości, 3) zasądza od Ministra Finansów na rzecz F. GmbH z siedzibą w Niemczech kwotę 440 zł (słownie: czterysta czterdzieści złotych) tytułem zwrotu kosztów postępowania sądowego.

Uzasadnienie

Skarżąca - F. GmbH z siedzibą w Niemczech, wnioskiem z 23 kwietnia 2012 r. złożyła wniosek o wydanie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług.

We wniosku Skarżąca przedstawiła stan faktyczny oraz zdarzenie przyszłe, wskazując, że - F. GmbH spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Oddział w Polsce jest dostawcą sprzętu medycznego dla palcówek opieki zdrowotnej. Sprzęt medyczny jaki dostarcza Skarżąca spełnia warunki uznania go za wyrób medyczny, o którym mowa w ustawie z dnia 20 maja 2010 r. o wyrobach medycznych (Dz. U. Nr 107, poz. 679)zwana dalej "u.w.m. z 2010 r.". Sprzęt to przykładowo mammografy, aparaty do radiografii bezpośredniej i pośredniej, aparaty rtg, czytniki do radiografii.

Dostawy realizowane są najczęściej na podstawie udzielanych przez placówki lecznicze zamówień, składanych w trybie ustawy o zamówieniach publicznych. Zdarzają się także dostawy w innym trybie, np. bezprzetargowym, czy składane poza systemem zamówień publicznych.

Dostawy realizowane przez Skarżącą mają charakter zamówień kompleksowych. W większości realizowanych zamówień na dostawę oprócz sprzętu medycznego składają się bowiem także dodatkowe, wskazane przez zamawiającego w specyfikacjach, elementy. To zamawiający określając przedmiot zamówienia - sprzęt medyczny, wskazuje, jakie jeszcze elementy powinny się znaleźć w dostawie. Przykładowo oprócz samego sprzętu medycznego zamawiający wskazuje na konieczność adaptacji pomieszczeń (w tym remont/przebudowa), tak aby możliwe było właściwe i bezpieczne korzystanie ze sprzętu medycznego. Przykładowo przy dostawie sprzętu rtg konieczne jest dostosowanie pomieszczeń, w którym będzie on używany. Do urządzeń medycznych dołączany jest każdorazowo sprzęt komputerowy (stacja, monitory, UPS, czytniki, oprogramowanie) w różnych konfiguracjach. W wielu przypadkach, aby było możliwe korzystanie ze sprzętu medycznego konieczne jest doprowadzenie/rozprowadzenie sieci informatycznej. Zdarza się, iż do dostarczanego sprzętu Skarżąca obowiązana jest dołączyć literaturę naukową czy zapewnić szkolenia dla pracowników kontrahenta związane z tematykę medyczną (np. w zakresie radiologii).

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00