Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Poznaniu z dnia 14 czerwca 2013 r., sygn. II SA/Po 416/13

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Poznaniu w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Jakub Zieliński (spr.) Sędziowie Sędzia WSA Danuta Rzyminiak-Owczarczak Sędzia WSA Maria Kwiecińska Protokolant St. sekretarz sąd. Joanna Wieczorkiewicz-Skoczek po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 14 czerwca 2013 r. sprawy ze skargi A. D. na decyzję Wojewody W. z dnia [...] 2013 r. Nr [...] w przedmiocie zatwierdzenia projektu budowlanego i udzielenia pozwolenia na budowę I. oddala skargę, II. przyznaje adwokatowi J. K. od Skarbu Państwa - Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Poznaniu tytułem zwrotu kosztów nieopłaconej pomocy prawnej udzielonej skarżącej z urzędu kwotę 295,20 zł (dwieście dziewięćdziesiąt pięć złotych 20/100), w tym 55,20 zł (pięćdziesiąt pięć złotych 20/100) tytułem podatku od towarów i usług.

Uzasadnienie

Prezydent Miasta P. decyzją z [...] grudnia 2011 r. nr [...] zatwierdził projekt budowlany i udzielił M. W. pozwolenie na budowę budynku garażowego, na terenie nieruchomości usytuowanej przy ul. [...] w P., na działce nr [...], arkusz [...], obręb [...].

Po rozpoznaniu odwołania A. i M. D. od powyższej decyzji Wojewoda Wielkopolski decyzją z dnia [...] marca 2012 r. utrzymał w mocy rozstrzygniecie organu I instancji.

Organ odwoławczy uznał m.in., iż projekt budowlany był zgodny z przepisami rozporządzenia Ministra Infrastruktury z dnia 12 kwietnia 2002 r. w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie (Dz. U. Nr 75, poz. 690 ze zm.). Szczególnie z przepisem § 12 ust. 3 pkt 4 rozporządzenia, który w zabudowie jednorodzinnej zezwala na sytuowanie budynku garażu bezpośrednio przy granicy działki, pod warunkiem:

- zachowania długości garażu mniejszej niż 5,5 m;

- zachowania wysokości garażu od 3 m;

- zaprojektowania ściany przy granicy bez otworów okiennych lub drzwiowych.

Organ I instancji wskazał, że ściana budynku garażu przy granicy posiada długość 5,45 m, wysokość 2,45 m i nie posiada otworów okiennych i drzwiowych.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00