Wyrok WSA w Poznaniu z dnia 5 czerwca 2013 r., sygn. III SA/Po 49/13
Dnia 5 czerwca 2013 roku Wojewódzki Sąd Administracyjny w Poznaniu w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Małgorzata Górecka (spr.) Sędziowie NSA Tadeusz M. Geremek WSA Beata Sokołowska Protokolant: st. sekr. sąd. Anna Piotrowska - Żyła po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 22 maja 2013 roku przy udziale sprawy ze skargi P D na decyzję Dyrektora Izby Celnej w P z dnia... . nr ... w przedmiocie określenia zobowiązania podatkowego w podatku akcyzowym za poszczególne miesiące 2007 roku oddala skargę
Uzasadnienie
Dyrektor Urzędu Kontroli Skarbowej w P decyzją z dnia 29.03.2011 r. określił dla P D zobowiązanie podatkowe w zakresie podatku akcyzowego za miesiące styczeń 2007 - grudzień 2007 w łącznej kwocie 3.384.830 zł wraz z odsetkami.
W uzasadnieniu decyzji wskazano, iż w toku kontroli firmy podatnika okazało się, że w 2007 zajmowała się obrotem paliw płynnych i olejów na stacji paliw w miejscowości R. Strona udokumentowała nabycie 2.868.500 litrów oleju napędowego z przeznaczeniem do dalszej odsprzedaży fakturami wystawionymi na PHU A K z siedzibą w K. Prowadzone postępowanie dowodowe ujawniło, że przedmiotowe faktury nie dokumentują rzeczywistej dostawy towaru. Miały one zalegalizować wprowadzenie do obrotu paliw silnikowych pochodzących z nieznanego źródła. Organ ustalił m. in. że A. K nie posiadał koncesji na prowadzenie obrotu paliwami ciekłymi, o czym wiedział podatnik P. D. Przedmiotowe paliwo nie posiadało atestów jakościowych. Nieznane są dane osobowe kierowców dostarczających paliwo, ani dane identyfikacyjne pojazdów - cystern. Nie potrafił ich wskazać A K i jego pracownik J Z. Za dostarczane paliwo podatnik płacił gotówką, bez odpowiedniego potwierdzenia dostawy. Do akt sprawy załączono materiały dowodowe z postępowania karnego dotyczące zapisów rozmów telefonicznych Jarosława Zielińskiego poświadczających nieistniejące transakcje sprzedaży lub nabycia oleju napędowego przez PHU A K. Wnika z nich, że faktury VAT wystawiano na zamówienie telefoniczne bez dostawy towarów. Również skontrolowane dowody odbioru gotówki w wartości określonej w fakturach wystawionych przez firmę A. K nie miały potwierdzenia w możliwościach płatniczych podatnika. Firma ta nie posiadała ponadto pojazdów do dokonywania transportu paliwa. Zakwestionowane faktury nie odzwierciedlały wobec tego faktycznego obrotu gospodarczego i miały one świadomie fikcyjny charakter.