Wyrok WSA w Lublinie z dnia 30 września 2009 r., sygn. I SA/Lu 309/09
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Lublinie w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Małgorzata Fita, Sędziowie WSA Wiesława Achrymowicz, NSA Irena Szarewicz-Iwaniuk (sprawozdawca), Protokolant Referent stażysta Julita Urbaś, po rozpoznaniu w Wydziale I na rozprawie w dniu 30 września 2009 r. sprawy ze skargi Ł. L. na decyzję Dyrektora Izby Celnej z dnia [...] nr [...] w przedmiocie podatku akcyzowego z tytułu importu samochodu osobowego - oddala skargę.
Uzasadnienie
Zaskarżoną decyzją z dnia [...] Dyrektor Izby Celnej w [...] utrzymał w mocy decyzję Naczelnika Urzędu Celnego w [...] z dnia [...] w przedmiocie określenia kwoty podatku akcyzowego w związku z importem samochodu osobowego marki Ford Mondeo.
Z uzasadnienia decyzji wynika, że w dniu 11 października 2006 r. Ł. L. zgłosił do procedury dopuszczenia do obrotu wg dokumentu SAD nr [...] sprowadzony ze Szwajcarii samochód osobowy Ford Mondeo rok produkcji 2002. Do zgłoszenia celnego dołączony został rachunek nr [...] z dnia 22 września 2006 r. określający wartość pojazdu na 1000 CHF.
W związku z wątpliwościami w zakresie rzetelności wartości pojazdu określonej w umowie, dokumenty przesłano do weryfikacji przez władze celne Szwajcarii. Wyniki weryfikacji zawarto w piśmie z dnia 28 listopada 2007 r. nr [...], w którym szwajcarskie władze celne poinformowały, że list wysłany na adres [...], został zwrócony z adnotacją, że pod wskazanym adresem nie odnaleziono firmy wystawcy rachunku. Nie znaleziono również żadnej firmy o wskazanej nazwie.
Na skutek przeprowadzonej weryfikacji Naczelnik Urzędu Celnego w [...]wydał decyzję określającą kwotę cła podlegającą retrospektywnemu zaksięgowaniu w wysokości 1.101 zł, a następnie wszczął z urzędu postępowanie podatkowe i decyzją z dnia [...] określił kwotę podatku akcyzowego na 5 823 zł.