Wyrok WSA w Łodzi z dnia 26 czerwca 2013 r., sygn. III SA/Łd 357/13
Dnia 26 czerwca 2013 roku Wojewódzki Sąd Administracyjny w Łodzi - Wydział III w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Krzysztof Szczygielski (spr.), Sędziowie Sędzia NSA Irena Krzemieniewska, Sędzia NSA Teresa Rutkowska, , Protokolant Pomocnik sekretarza - Bartosz Adamus, po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 26 czerwca 2013 roku sprawy ze skargi A Spółki Akcyjnej z siedzibą w W. na decyzję Dyrektora Izby Celnej w Ł. z dnia [...] nr [...] w przedmiocie określenia zobowiązania w podatku akcyzowym za sierpień 2010 roku 1. uchyla zaskarżoną decyzję oraz poprzedzającą ją decyzję Naczelnika Urzędu Celnego w P. z dnia [...] nr [...]; 2. orzeka, że zaskarżona decyzja nie podlega wykonaniu do dnia uprawomocnienia się wyroku; 3. zasądza od Dyrektora Izby Celnej w Ł. na rzecz strony skarżącej A Spółki Akcyjnej z siedzibą w W. kwotę 297 (dwieście dziewięćdziesiąt siedem) złotych tytułem zwrotu kosztów postępowania.
Uzasadnienie
Decyzją z[...], nr [...]Dyrektor Izby Celnej w Ł. utrzymał w mocy decyzję Naczelnika Urzędu Celnego w P. z dnia[...], nr [...]określającą A Spółce Akcyjnej z siedzibą w W. zobowiązanie w podatku akcyzowym za sierpień 2010 r. w kwocie 899,00 zł.
Powyższe rozstrzygnięcie wydane zostało w oparciu o następujący stan faktyczny i prawny sprawy.
W dniach 8 i 9 maja 2012r. w Spółce Akcyjnej A funkcjonariusze Referatu Dozoru Urzędu Celnego w P. przeprowadzili kontrolę w zakresie przestrzegania przepisów prawa podatkowego dotyczących obrotu i użycia pozostałych węglowodorów gazowych w stanie skroplonym o kodach CN od 27111211 do 27111900 za okres od dnia 1 marca 2009r do 31 sierpnia 2010r. W wyniku przeprowadzonej kontroli ustalono, że Spółka prowadzi działalność między innymi w zakresie produkcji wyrobów piekarskich i mącznych. Na terenie firmy stwierdzono 9 czynnych urządzeń grzewczych oraz 6 zbiorników na gaz skroplony o pojemności 6700 litrów każdy. Rodzaj prowadzonej działalności gospodarczej potwierdził zasadność wykorzystywania węglowodorów gazowych do celów opałowych. Na podstawie dokumentów dostawy ustalono, że w sierpniu 2010 r. do Spółki dostarczono łącznie 31.080 litrów gazu propan-butan. Spółka nie prowadziła żadnych wewnętrznych ewidencji przychodu i rozchodu gazu propan-butan. Nie posiadała danych pozwalających przeliczyć ilość zakupionego gazu z litrów na kilogramy. Gaz propan - butan wykorzystywany był zgodnie z przeznaczeniem. Podatnik dokonał zgłoszenia rejestracyjnego w zakresie podatku akcyzowego, jednakże nie posiadał ewidencji wyrobów akcyzowych, co w ocenie organu stanowiło naruszenie warunków zwolnienia z podatku akcyzowego, zawartych w art. 32 ust. 5 pkt 3 ustawy z dnia 6 grudnia 2008r. o podatku akcyzowym (t.j. Dz.U. z 2011r., 108, poz. 626 ze zm.). Ustalenia z przeprowadzonej kontroli zostały udokumentowane w protokole kontroli z dnia 11 maja 2012r.