Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Gliwicach z dnia 19 czerwca 2013 r., sygn. III SA/Gl 561/13

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gliwicach w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia NSA Anna Apollo, Sędziowie Sędzia WSA Marzanna Sałuda, Sędzia WSA Renata Siudyka (spr.), Protokolant Monika Rał, po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 19 czerwca 2013 r. przy udziale - sprawy ze skargi "A" Sp. z o.o. w T. na interpretację indywidualną Ministra Finansów z dnia [...] r. nr [...] w przedmiocie podatku od towarów i usług oddala skargę.

Uzasadnienie

Dyrektor Izby Skarbowej w K., działający z upoważnienia Ministra Finansów, interpretacją przepisów prawa podatkowego z dnia [...] r. nr [...] uznał za nieprawidłowe stanowisko A. Spółka z o.o. z siedzibą w T. wyrażone we wniosku o interpretację przepisów ustawy o podatku od towarów i usług w zakresie uznania, czy w świetle art. 29 ust. 4a ustawy o VAT wyciąg z rachunku bankowego Wnioskodawcy, na którym będą wskazane faktury sprzedaży oraz faktury korygujące, których płatność dotyczy, oraz kwota płatności uwzględniająca potrącenie/kompensatę należności z poszczególnych faktur, stanowią wystarczającą formę potwierdzenia, że kontrahent otrzymał korekty wskazane na wyciągu i upoważniają Wnioskodawcę do obniżenia podstawy opodatkowania o podatek VAT wynikający z tych korekt.

W uzasadnieniu tej interpretacji podał, iż w złożonym w dniu [...] r. wniosku o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego uzupełnionym pismem z dnia [...] Spółka przedstawiła następujące zdarzenie przyszłe:

A. Sp. z o.o. (dalej Spółka) jest firmą wyspecjalizowaną w usługach dystrybucyjnych i logistycznych. Spółka jest zarejestrowanym podatnikiem podatku od towarów i usług. Z tytułu zawieranych transakcji Spółka wystawia faktury VAT. Zdarzają się sytuacje, w których po dokonaniu sprzedaży i po wystawieniu faktury VAT, Spółka musi dokonać korekty sprzedaży poprzez wystawienie faktur korygujących zmniejszających podstawę opodatkowania. Przyczyną wystawienia przedmiotowych korekt faktur mogą być np. zwroty towarów, pomyłki na fakturze, potransakcyjne obniżenia ceny. Różnica pomiędzy należnością Spółki względem kontrahenta wynikająca z faktury pierwotnej a kwotą skorygowaną jest przez kontrahenta potrącana/kompensowana z późniejszych należności Spółki wynikających z faktur sprzedażowych.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00