Wyrok WSA w Gdańsku z dnia 24 maja 2017 r., sygn. I SA/Gd 117/16
Podatek od towarów i usług
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gdańsku w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Krzysztof Przasnyski, Sędziowie Sędzia NSA Elżbieta Rischka (spr.), Sędzia NSA Alicja Stępień, Protokolant Starszy Sekretarz Sądowy Dorota Zawiślińska, po rozpoznaniu w Wydziale I na rozprawie w dniu 24 maja 2017 r. sprawy ze skarg M. H., R. M. i A. O. na decyzję Dyrektora Izby Celnej z dnia 25 listopada 2015 r., nr [...] w przedmiocie podatku od towarów i usług oddala skargi.
Uzasadnienie
Decyzją z dnia 5 listopada 2014 r. Naczelnik Urzędu Celnego - dalej jako "Naczelnik", określił M. H., K. J., R. M. i A. O. podatek od towarów i usług w kwocie 1.201,- zł od towaru w postaci czosnku świeżego o masie netto 6.000 kg, w stosunku do którego w dniu 26 stycznia 2009 r. powstał dług celny, w związku z jego nielegalnym wprowadzeniem na obszar celny Wspólnoty.
W uzasadnieniu organ pierwszej instancji podał, że Naczelnik Urzędu Celnego w S. przekazał otrzymane z Centralnego Biura Śledczego oraz z Prokuratury Okręgowej w S. materiały dotyczące wyładunków nadwyżki towarów niewspólnotowych niezgłoszonych organom celnym. Wskazano, że Prokuratura Okręgowa w S. zabezpieczyła m.in. u K. J. (prowadzącego działalność gospodarczą pod firmą "A") dokumenty dotyczące ilości i wartości towarów importowanych w okresie od 12 listopada 2008 r. do 13 stycznia 2013 r. Ustalenia dokonane w trakcie śledztwa przez Prokuraturę Okręgową w S. oraz wynik przeprowadzanej analizy otrzymanej dokumentacji wskazują, że czosnek świeży w ilości 6.634 kg, jako towar niewspólnotowy, nie został zgłoszony do procedury celnej, a zatem został nielegalnie wprowadzony na obszar celny Wspólnoty.
Organ pierwszej instancji podał, że niezależnie od dokumentów, które wpłynęły z Urzędu Celnego w S., w toku czynności wyjaśniających Prokuratura Rejonowa w S. sukcesywnie przekazywała gromadzone w toku prowadzonego śledztwa dokumenty, które mogły mieć znaczenie dla czynności wyjaśniających podejmowanych przez organ celny. Wśród tych dokumentów znajdowały się: postanowienia o zmianie i uzupełnieniu postanowień o przedstawieniu zarzutów K. J., M. H., R. M. i A. O., odpisy protokołów przesłuchania R. M. i A. O. na okoliczność sprowadzania do Polski czosnku oraz akt oskarżenia w sprawie o sygn. akt [...]. Zdaniem Naczelnika, przesłana dokumentacja i prowadzone przez prokuraturę śledztwo w sposób jednoznaczny potwierdziły, że wielokrotnie z kontenerów sprowadzanych do Polski przez port w G. w chłodni znajdującej się w miejscowości L. w siedzibie "A" dokonywano rozładunku nadwyżki towaru w postaci czosnku bez zgody i wiedzy organów celnych. Sytuacja ta dotyczyła m.in. towaru znajdującego się kontenerze nr HLXU [...].