Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Gdańsku z dnia 19 czerwca 2013 r., sygn. II SA/Gd 771/10

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gdańsku w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Mariola Jaroszewska Sędziowie: Sędzia NSA Krzysztof Ziółkowski Sędzia WSA Jolanta Górska (spr.) Protokolant Starszy Sekretarz Sądowy Katarzyna Gross po rozpoznaniu w dniu 19 czerwca 2013 r. w Gdańsku na rozprawie sprawy ze skargi Prokuratora Okręgowego na uchwałę Rady Miasta z dnia 30 grudnia 2009 r., nr [...] w sprawie uchwalenia miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego [...] -rejon ulic [...], [...] i [...] w mieście G. stwierdza nieważność zaskarżonej uchwały.

Uzasadnienie

Rada Miasta podjęła w dniu 30 grudnia 2009 r. uchwałę nr [...] w sprawie uchwalenia miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego S. - rejon ulic S., Ł. i P. w G.

Prokurator Okręgowy wniósł do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gdańsku skargę na wskazaną powyżej uchwałę Rady Miasta w części obejmującej karty terenu nr 008, 009, 010 i 016, domagając się stwierdzenia jej nieważności w zaskarżonej części.

W skardze zarzucono, że zaskarżona uchwała została podjęta z naruszeniem art. 15 ust. 1 pkt 3 ustawy z dnia 27 marca 2003 r. o planowaniu zagospodarowaniu przestrzennym w związku z art. 44 ust. 2 ustawy z dnia 16 kwietnia 2004 r. o ochronie przyrody i rozporządzeniem Wojewody Pomorskiego nr 13/07 z dnia 23 kwietnia 2007 r. w sprawie uznania za pomniki przyrody niektórych drzew i głazów w województwie pomorskim (Dz. Urz. Woj. Pom. nr 91, poz. 1434), polegającym na zaniechaniu określenia zasad ochrony wiązu szypułkowego rosnącego przy ul. P. [...] w G. Uchwalona zaś dla karty terenu 008 regulacja pozwala na trwałe zniekształcenie rzeźby terenu i zmianę stosunków wodnych w procesach inwestycyjnych, co stwarza podstawy do działań uchylających ochronę pomnikowego wiązu szypułkowego.

W odpowiedzi na skargę Rada Miasta wniosła o jej oddalenie. Organ wskazał, że procedura uchwalania planu jest złożona. Projekt planu uzyskał wszystkie wymagane prawem pozytywne opinie i uzgodnienia, w tym z Wojewodą i to także w zakresie ochrony przyrody. Ustalenia planu przewidują ochronę przedmiotowego wiązu w postaci obowiązku jego zachowania. Ponadto przystąpienie do sporządzenia planu nastąpiło w dniu 25 listopada 2004 r. Rozporządzenie Ministra Infrastruktury z dnia 26 sierpnia 2003 r. w § 10 ust. 1 stanowi zaś, że materiały planistyczne sporządzone na potrzeby projektu planu miejscowego powinny być aktualne na dzień przekazania, co w niniejszej sprawie miało miejsce w dniu 16 listopada 2006 r., kiedy to projekt planu został udostępniony Wojewódzkiemu Konserwatorowi Przyrody. Natomiast wiąz szypułkowy stał się pomnikiem przyrody w dniu 24 maja 2007r. Poza tym zmiana polegająca na ustanowieniu pomnika przyrody należy do zmian przepisów prawa działających niezależnie od planu miejscowego.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00