Wyrok WSA w Gdańsku z dnia 12 czerwca 2013 r., sygn. II SA/Gd 93/13
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gdańsku w składzie następującym: Przewodniczący: Sędzia WSA Dorota Jadwiszczok Sędziowie: Sędzia WSA Jolanta Górska Sędzia WSA Janina Guść (spr.) Protokolant: Starszy Sekretarz Sądowy Agnieszka Szczepkowska po rozpoznaniu w dniu 22 maja 2013 r. w Gdańsku na rozprawie sprawy ze skarg K. B. i L. B. na decyzję Wojewody z dnia 29 listopada 2012 r., nr [...] w przedmiocie zatwierdzenia projektu budowlanego i udzielenia pozwolenia na budowę 1. uchyla zaskarżoną decyzję, 2. zasądza od Wojewody na rzecz K. B. kwotę 500 (pięćset) zł tytułem zwrotu kosztów postępowania, 3. zasądza od Wojewody na rzecz L. B. kwotę 500 (pięćset) zł tytułem zwrotu kosztów postępowania.
Uzasadnienie
II SA/Gd 93/13
Uzasadnienie
W dniu 20 czerwca 2012 r. do Starostwa Powiatowego w S. wpłynął wniosek L. B., K. B. oraz B. B. o zatwierdzenie projektu budowlanego i wydanie decyzji o pozwoleniu na budowę budynku mieszkalnego wielorodzinnego z usługą oraz na rozbiórkę budynku gospodarczego na działkach nr [...], [...], [...], [...]obręb II w S..
Starosta S., decyzją z dnia 20 września 2012 r. nr [...], zatwierdził projekt budowlany oraz udzielił B. B., L. B. i K. B. pozwolenia na budowę budynku mieszkalnego wielorodzinnego z usługą oraz rozbiórkę budynku gospodarczego na działkach nr [...], [...], [...] i [...] w S.. Starosta stwierdził bowiem, że w niniejszej sprawie spełnione zostały wymagania wynikające z art. 35 ust. 1 i art. 32 ust. 4 ustawy Prawo budowlane a zgromadzony w sprawie materiał dowodowy nie budzi żadnych wątpliwości. Organ wskazał, że sprzeciw wniesiony przez właścicieli Wspólnoty Nieruchomości przy P. [...] w S. jest nieuzasadniony, gdyż nie przedstawili oni żadnego materiału dowodowego w postaci ekspertyz czy opinii, która potwierdzałaby słuszność ich zarzutów. Z kolei wszystkie niejasności związane z przedmiotową inwestycją zostały wyjaśnione przez projektanta (i jednocześnie inwestora) w dokumentacji technicznej oraz w piśmie z dnia 13 lipca 2012 r. Starosta zaznaczył, że w toku postępowania zwracał szczególna uwagę na aspekty wynikające z przepisów prawa materialnego oraz wynikające z Kodeksu cywilnego. Załączone zaś do projektu budowlanego oświadczenia projektanta o sporządzeniu i sprawdzeniu projektu budowlanego, zgodnie z obowiązującymi przepisami oraz zasadami wiedzy technicznej, stanowiły podstawę by nie kwestionować rozwiązań techniczno - projektowych zawartych w dokumentacji projektowej.