Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Białymstoku z dnia 4 czerwca 2013 r., sygn. II SA/Bk 124/13

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Białymstoku w składzie następującym: Przewodniczący sędzia NSA Grażyna Gryglaszewska, Sędziowie sędzia NSA Anna Sobolewska-Nazarczyk (spr.),, sędzia WSA Mirosław Wincenciak, Protokolant Marta Anna Lawda, po rozpoznaniu w Wydziale II na rozprawie w dniu 4 czerwca 2013 r. sprawy ze skargi A. Z. na decyzję P. Komendanta Wojewódzkiego Policji w B. z dnia [...] grudnia 2012 r. nr [...] w przedmiocie zwolnienia ze służby 1. stwierdza nieważność zaskarżonej decyzji oraz poprzedzającej jej wydanie decyzji Komendanta Miejskiego Policji w B. z dnia ...].10.2012 r. nr [...], 2. stwierdza, że wymienione decyzje nie mogą być wykonane w całości do czasu uprawomocnienia się niniejszego wyroku, 3. zasądza od P. Komendanta Wojewódzkiego Policji w B. na rzecz skarżącego A. Z. kwotę 257 (dwieście pięćdziesiąt siedem) złotych tytułem zwrotu kosztów postępowania sądowego.

Uzasadnienie

II SA/Bk 124/13

UZASADNIENIE

Zaskarżonym rozkazem personalnym z dnia [...] grudnia 2012 r. nr B P. Komendant Wojewódzki Policji w B. utrzymał w mocy rozkaz personalny Komendanta Miejskiego Policji w B. z dnia [...] października 2012 r. nr [...], którym - na podstawie art. 41 ust. 2 pkt 8 ustawy o Policji (Dz. U. z 2011 r. Nr 287, poz. 1687 z późn. zm.) - zwolniono ze służby mł. asp. A. Z. z dniem 12 października 2012 r. Rozkazowi nadano w I instancji rygor natychmiastowej wykonalności.

Zaskarżone rozstrzygnięcie wydano w następującym stanie faktycznym i prawnym.

Komendant Miejski Policji w B. wszczął z urzędu postępowanie w sprawie zwolnienia mł. asp. A. Z. ze służby w Policji na podstawie art. 41 ust. 2 pkt 8 ustawy z dnia 6 kwietnia 1990 r. o Policji. W trakcie toczącego się postępowania, w dniu 13 sierpnia 2012 r. (data nadania na poczcie), do sprawy zgłosił się - przesyłając pełnomocnictwo podpisane przez mocodawcę - pełnomocnik funkcjonariusza adwokat E. S. W dniu [...] sierpnia 2012 r. Komendant Miejski Policji wydał rozkaz personalny nr A o zwolnieniu funkcjonariusza ze służby z dniem 31 sierpnia 2012 r. Rozkazowi nadał rygor natychmiastowej wykonalności. Wskazany rozkaz został doręczony funkcjonariuszowi w dniu 11 września 2012 r., natomiast jego pełnomocnikowi w dniu 10 października 2012 r. Jako powód zwolnienia wskazano ustalenie, że funkcjonariusz popełnił przestępstwo polegające na prowadzeniu pojazdu mechanicznego w stanie nietrzeźwości (art. 178 "a" § 2 Kodeksu karnego), co uniemożliwia pozostawienie go w służbie, gdyż godziłoby w ważny interes społeczny i interes służby. Policja ma bowiem stać na straży bezpieczeństwa i porządku publicznego, a funkcjonariusze powinni kierować się w służbie, jak i poza nią, zasadami moralnymi i dbać o praworządność również własnych zachowań. Wyjaśniono, że okoliczność zawieszenia funkcjonariusza w czynnościach służbowych dezorganizuje funkcjonowanie komórki organizacyjnej, w której pełni służbę, co nie sprzyja jej prawidłowemu działaniu.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00