Wyrok WSA w Szczecinie z dnia 8 maja 2013 r., sygn. II SA/Sz 166/13
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Szczecinie w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Arkadiusz Windak, Sędziowie Sędzia WSA Barbara Gebel, Sędzia WSA Marzena Iwankiewicz (spr.), Protokolant Teresa Zauerman, po rozpoznaniu w Wydziale II na rozprawie w dniu 8 maja 2013 r. sprawy ze skargi Spółki A. na postanowienie Samorządowego Kolegium Odwoławczego z dnia [...] nr [...] w przedmiocie odmowy wydania zaświadczenia oddala skargę.
Uzasadnienie
Pismem z dnia [...] B zwróciła się do Wójta Gminy o wydanie zaświadczenia potwierdzającego, że ww. Spółka spełnia przesłanki wynikające z obowiązującej ustawy o przekształceniu prawa użytkowania wieczystego w prawo własności nieruchomości z dnia 29 lipca 2005 r. (Dz. U. Nr 175, poz. 1459 ze zm.), wymagane do przekształcenia prawa użytkowania wieczystego w prawo własności nieruchomości stanowiącej własność Gminy [...], działki nr [...] o łącznej powierzchni [...] ha.
Postanowieniem z dnia [...], wydanym na podstawie art. 217 § 2 pkt 2 i art. 219 Kodeksu postępowania administracyjnego, Wójt Gminy odmówił wydania zaświadczenia o treści żądanej przez Spółkę, stwierdzając między innymi, że nie wskazała ona swego interesu prawnego, uzasadniającego wydanie zaświadczenia, a jedynie interes faktyczny.
Zdaniem organu I instancji nie sposób tego interesu upatrywać w fakcie,
że zaświadczenie ma stanowić dowód w sprawach przed sądami powszechnymi i prokuraturą. Organ ten wskazał również, że zaświadczenie nie może rozstrzygać o istnieniu obowiązku, czy uprawnienia, oraz że wydanie zaświadczenia jest niedopuszczalne, gdy problematyka, której żądanie strony dotyczy jest sporna, tak jak to ma miejsce w niniejszej sprawie.
Wójt Gminy wskazał, że nie można kwestii uprawnienia Spółki do przekształcenia prawa użytkowania wieczystego w prawo własności nieruchomości rozstrzygnąć w drodze postanowienia, bowiem obowiązujące przepisy dają podstawę do wydania decyzji w tej sprawie, a ponadto trwa stosowne postępowanie zmierzające do jej wydania, które obecnie jest zawieszone. Organ I instancji podkreślił, że zaświadczenie jest urzędowym potwierdzeniem określonych faktów lub stanu prawnego i nie rozstrzyga o uprawnieniach, czy obowiązkach, jest przejawem wiedzy, a nie woli organu.