Orzeczenie
Wyrok WSA w Poznaniu z dnia 8 maja 2013 r., sygn. II SA/Po 103/13
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Poznaniu w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Edyta Podrazik (spr.) Sędziowie Sędzia WSA Danuta Rzyminiak-Owczarczak Sędzia WSA Jakub Zieliński Protokolant St. sekretarz sąd. Joanna Wieczorkiewicz-Skoczek po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 08 maja 2013 r. sprawy ze skargi J. D. na decyzję Wojewody Wielkopolskiego z dnia [...] listopada 2012 r. Nr [...] w przedmiocie umorzenia postępowania administracyjnego oddala skargę
Uzasadnienie
Decyzją z dnia [...] stycznia 2001 r., znak [...], Starosta M. na podstawie art. 39 ust. 1 i 2 dekretu z dnia 26 kwietnia 1949 r. o nabywaniu i przekazywaniu nieruchomości niezbędnych dla realizacji narodowych planów gospodarczych (Dz. U. z 1952 r. nr 4 poz. 31), układu zawartego w Sztokholmie w dniu 16 listopada 1949 r. pomiędzy Rządem Polskim i Rządem Szwedzkim w sprawie odszkodowania interesów szwedzkich w Polsce (wraz z uzupełnieniem z dnia 29 października 1964 r.), układu z dnia 19 stycznia 1966 r. zawartego między Rządem PRL i Rządem Królewskim Szwecji w sprawie uregulowania niektórych interesów finansowych, związanych z własnością szwedzkich nieruchomości w Polsce oraz art. 104 ustawy z dnia 14 czerwca 1960 r. - Kodeks postępowania administracyjnego (Dz. U. z 2000 r. nr 98 poz. 1071) odmówił wypłaty odszkodowania J. D. za nieruchomość wywłaszczoną orzeczeniem Prezydium Wojewódzkiej Rady Narodowej w P., z dnia [...] lipca 1952 r., znak [...], położoną przy ul. [...] w M., zapisaną w księdze wieczystej nr [...] Sądu Powiatowego w M., oznaczoną w dacie wywłaszczenia jako parcela [...] o pow. 0,8104 ha, stanowiąca własność H. D.
W uzasadnieniu organ wyjaśnił, że przedmiotowa nieruchomość została wywłaszczona wspomnianym orzeczeniem Prezydium Wojewódzkiej Rady Narodowej z dnia [...] lipca 1952 r. W dniu wywłaszczenia grunt ten stanowił własność matki skarżącego - H. D. Zgodnie z art. 39 powołanego dekretu, który to akt normatywny stanowił podstawę wywłaszczenia, roszczenia odszkodowawcze przedawniają się po upływie 3 lat od dnia, w którym orzeczenie o wywłaszczeniu stało się ostateczne w toku instancji. W razie zaistnienia sporu co do własności nieruchomości przedawnienie nie biegnie w czasie od wniesienia pozwu do prawomocnego zakończenia sporu, jeżeli pozew został wniesiony w terminie 1 roku od dnia, w którym orzeczenie stało się ostateczne. Niemniej, przedawnienie następowało i tak w każdym razie po upływie 6 lat. Organ wskazał poza tym, że w latach 1948-1971 Rząd Polski zawarł szereg układów z rządami państw obcych, w tym także ze Szwecją, której obywatelem jest skarżący. Na mocy wspomnianych układów Polska wypłaciła rządom państw obcych stosowne odszkodowania z tytułu mienia pozostawionego lub znacjonalizowanego w Polsce. Mienie to stawało się własnością Państwa Polskiego, a zobowiązania odszkodowawcze przejmowały na siebie rządy państw układających się z Polską.
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right