Wyrok WSA w Łodzi z dnia 28 maja 2013 r., sygn. II SA/Łd 168/13
Dnia 28 maja 2013 roku Wojewódzki Sąd Administracyjny w Łodzi - Wydział II w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Jolanta Rosińska (spr.) Sędziowie Sędzia WSA Czesława Nowak-Kolczyńska Sędzia WSA Joanna Sekunda-Lenczewska Protokolant sekretarz Magdalena Rząsa po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 28 maja 2013 roku sprawy ze skargi B. K. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Ł. z dnia [...] nr [...] w przedmiocie przyznania środków finansowych na utrzymanie lokalu mieszkalnego dla rodziny zastępczej 1. oddala skargę; 2. przyznaje i nakazuje wypłacić z funduszu Skarbu Państwa - Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Łodzi adwokat B. M. prowadzącej Kancelarię Adwokacką w Ł. przy ulicy [...] wynagrodzenie w kwocie 240 (dwieście czterdzieści) złotych, powiększone o należny podatek od towarów i usług tytułem kosztów nieopłaconej pomocy prawnej udzielonej skarżącej z urzędu. LS
Uzasadnienie
Decyzją z dnia [...] nr [...] Prezydent Miasta Ł. na podstawie art. 104 i art. 108 § 1 k.p.a. oraz art. 83 ust. 2 i 3, art. 232b ust. 1 pkt 2 ustawy z dnia 9 czerwca 2011 r. o wspieraniu rodziny i systemie pieczy zastępczej (Dz. U. nr 149, poz. 887 ze zm.) przyznał B. K. środki finansowe na utrzymanie lokalu mieszkalnego w budynku wielorodzinnym za okres od dnia 1 kwietnia 2012 r. do dnia 7 czerwca 2012 r. w wysokości 1.584,29 zł, wskazując jednocześnie, że świadczenie zostanie wypłacone w terminie jednego miesiąca od daty wydania niniejszej decyzji. Decyzja została opatrzona rygorem natychmiastowej wykonalności.
Od powyższej decyzji B. K. wniosła odwołanie, podnosząc w uzasadnieniu, że prowadzi zawodową rodzinę zastępczą dla czwórki dzieci. Troje dzieci jest niepełnoletnich, a jedno dziecko jest pełnoletnie. K. R. (obecnie pełnoletnie dziecko) przebywa w rodzinie od ponad 11-tu lat, posiada orzeczenie o niepełnosprawności, ma napady padaczkowe i nie jest jeszcze gotowa na prowadzenie samodzielnego gospodarstwa, nie ma spokrewnionej rodziny, która by ją wspierała i jej pomogła (rodzice nie żyją). W świetle obowiązujących przepisów ma jednak możliwość pozostania w rodzinie zastępczej i uczęszczania do szkoły w celu zdobycia przygotowania zawodowego. Podobnie, jak inne dzieci korzysta z mieszkania, prądu, internetu, telewizji, telefonu, gazu, wody itp. Zdaniem odwołującej zabranie dofinansowania po tylu latach walki jest niesprawiedliwe, ponieważ cały czas prowadzi zawodową rodziną zastępczą dla czwórki dzieci. W ocenie skarżącej wiek dziecka nie świadczy o dojrzałości do zdolności do samodzielności.