Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Warszawie z dnia 24 kwietnia 2013 r., sygn. III SA/Wa 3197/12

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie w składzie następującym: Przewodnicząca Sędzia WSA Barbara Kołodziejczak-Osetek, Sędziowie Sędzia WSA Ewa Radziszewska-Krupa, Sędzia WSA Jarosław Trelka (sprawozdawca), Protokolant referent stażysta Agata Próchniewska, po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 17 kwietnia 2013 r. sprawy ze skargi B. S.A. z siedzibą w W. na interpretację indywidualną Ministra Finansów z dnia [...] sierpnia 2012 r. nr [...] w przedmiocie podatku od towarów i usług 1) uchyla zaskarżoną interpretację indywidualną, 2) stwierdza, że uchylona interpretacja indywidualna nie może być wykonana w całości, 3) zasądza od Ministra Finansów na rzecz B. S.A. z siedzibą w W. kwotę 200 zł (słownie: dwieście złotych) tytułem zwrotu kosztów postępowania sądowego.

Uzasadnienie

W dniu 14 maja 2012 r. do Ministra Finansów wpłynął wniosek B. S.A. z siedzibą w W. (zwanej dalej "Skarżącą", "Spółką" lub "Bankiem") o wydanie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług.

Z przedstawionego opisu zdarzenia przyszłego wynikało, że w ramach prowadzonej działalności gospodarczej Bank planuje świadczyć usługi polegające na udzieleniu finansowania klientowi, poprzez wydłużenie faktycznego terminu płatności jego zobowiązań, oraz wierzycielowi klienta, poprzez zaspokojenie wierzytelności przed terminem jej wymagalności. Usługa ma polegać na tym, że klient Banku nabywa towary i usługi. Z tego tytułu dostawca towarów/usług (zwany dalej "Wierzycielem") wystawia na rzecz klienta Banku faktury z określonym terminem płatności. Klient zawiera z Bankiem umowę określającą warunki wstępowania przez Bank w prawa wierzyciela (zwaną dalej "Umową"). W ramach Umowy, Bank może tylko odraczać termin płatności zobowiązania przez klienta Banku (opcja 1), tylko zaspakajać Wierzyciela przed terminem wymagalności wierzytelności (opcja 2) lub oferować usługę stanowiącą połączenie opcji 1 i opcji 2 (opcja 3). W sytuacji, w której klient nie wywiąże się z obowiązkowej spłaty wierzytelności w przewidzianym w Umowie terminie, zostanie obciążony przez Bank kosztem odsetek karnych.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00