Orzeczenie
Wyrok WSA w Poznaniu z dnia 4 kwietnia 2013 r., sygn. I SA/Po 15/13
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Poznaniu w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Małgorzata Bejgerowska (spr.) Sędziowie Sędzia WSA Karol Pawlicki Sędzia WSA Dominik Mączyński Protokolant: st. sekr. sąd. Ewa Szydłowska po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 04 kwietnia 2013 r. sprawy ze skargi "A" sp. z o.o. [...] na interpretację indywidualną Ministra Finansów działającego przez organ upoważniony Dyrektora Izby Skarbowej [...] z dnia [...] r. Nr [...] w przedmiocie podatku od towarów i usług oddala skargę
Uzasadnienie
Wnioskiem złożonym w dniu [...] "X." Spółka z o.o. z siedzibą w B. (dalej jako: Spółka z o.o.) wystąpiła, na podstawie art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn. Dz. U. z 2012 r., poz. 749 ze zm. - dalej w skrócie: "O.p."), do Dyrektora Izby Skarbowej w P. - upoważnionego przez Ministra Finansów do wydawania w jego imieniu interpretacji indywidualnych, o udzielenie interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od towarów i usług w zakresie skorygowania danych nabywcy poprzez wystawienie not korygujących do faktur VAT.
We wniosku przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe. W dniu [...] kwietnia 2011 r. firma "Y." GmbH & Co. KG złożyła wniosek o zwrot podatku VAT z faktur wystawionych w Polsce za okres od dnia [...] stycznia 2010 r. do dnia [...] grudnia 2010 r. w kwocie [...] zł. Faktury dołączone do wniosku dotyczyły nabycia paliwa do samochodów ciężarowych stanowiących własność wnioskodawczyni - firmy "X." Sp. z o.o. Stan ten był spowodowany zawarciem między "Y." GmbH & Co. KG. a wnioskodawczynią w dniu [...] umowy mającej za przedmiot wynajem kart paliwowych. Zgodnie z postanowieniami tej umowy zainteresowana Spółka z o.o. była uprawniona do używania kart paliwowych firmy "Y." GmbH & Co. KG do tankowania paliwa do swoich samochodów ciężarowych. W zamian firma "Y." GmbH & Co. KG obciążała Spółkę z o.o. kosztami tego paliwa, wystawiając na nią w systemie miesięcznym faktury VAT (rozliczane przez wnioskodawczynię - Spółkę z o.o. na zasadzie odwrotnego obciążenia). Na bazie powyższego stanu faktycznego, Naczelnik Urzędu Skarbowego w W. odmówił w formie decyzji firmie "Y." GmbH & Co. KG prawa do zwrotu podatku VAT argumentując, że faktycznym nabywcą paliwa była zainteresowana Spółka z o.o. Zdaniem Naczelnika Urzędu Skarbowego w W. z prawa do odliczenia może skorzystać tylko ten podatnik, na którego rzecz następuje dostarczenie towarów dających prawo do odliczenia. Wnioskodawczyni chce więc skorzystać z prawa do odliczenia podatku naliczonego na fakturach wystawionych na "Y." GmbH & Co. KG. W tym celu Spółka z o.o. zwróciła się do dostawców paliwa o korektę faktur VAT i wystawienie ich bezpośrednio na nią, jako że to ona była faktycznym nabywcą paliwa (stroną umowy kupna-sprzedaży). Zatem faktury VAT nie odzwierciedlają rzeczywistego charakteru transakcji. Niestety dostawcy paliwa ze względu na zamknięty okres sprawozdawczy odmówili zainteresowanej Spółce z o.o. wystawienia faktur korygujących. W tej sytuacji wnioskodawczyni zamierza wystawić noty korygujące, które spowodują, że faktury VAT będą odzwierciedlać faktyczny przebieg transakcji. W notach korygujących zainteresowana Spółka z o.o. wskaże siebie jako nabywcę paliwa.
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right