Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Olsztynie z dnia 11 kwietnia 2013 r., sygn. I SA/Ol 138/13

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Olsztynie w składzie następującym: Przewodniczący sędzia WSA Andrzej Błesiński, Sędziowie sędzia WSA Wojciech Czajkowski, sędzia WSA Renata Kantecka (sprawozdawca), Protokolant Sekretarz sądowy Monika Rząp, po rozpoznaniu w Olsztynie na rozprawie w dniu 11 kwietnia 2013r. sprawy ze skargi spółki A na interpretację indywidualną Dyrektora Izby Skarbowej - działającego z upoważnienia Ministra Finansów z dnia "[...]" nr "[...]" w przedmiocie pisemnej indywidualnej interpretacji prawa podatkowego oddala skargę

Uzasadnienie

W dniu "[...]" r. B Spółka z o.o. w upadłości (dalej powoływana jako "spółka", "skarżąca") złożyła wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie obowiązku korekty podatku naliczonego w trybie art. 89b ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. z 2004 r., nr 54, poz. 535 ze zm.) - dalej powoływana jako "ustawa VAT".

W przedmiotowym wniosku przedstawiono następujący stan faktyczny.

Spółka od dnia 11 kwietnia 2012 r. znajduje się w upadłości obejmującej likwidację jej majątku. Członkiem zarządu spółki wpisanym do Krajowego Rejestru Sądowego jest prezes zarządu. Po ogłoszeniu upadłości wierzyciele spółki - kontrahenci, w stosunku do których spółka nie uregulowała należności z tytułu zakupu towarów i usług i którzy skorzystali z "ulgi na złe długi" - zgłosili również do masy upadłości swoje wierzytelności zgodnie z przepisami ustawy z 28 lutego 2003 r. - Prawo upadłościowe i naprawcze (Dz. U. nr 60, poz. 535 ze zm.) - dalej powoływana jako "P.u.n.", i w całej zgłoszonej kwocie wierzytelności brutto (wraz z podatkiem VAT) zostali uznani na liście wierzytelności upadłej spółki. Dodatkowo część wierzycieli, w oparciu o art. 89a ust. 2 w związku z art. 89a ust. 1 ustawy VAT dokonała korekty podatku należnego z tytułu dostawy towarów lub świadczenia usług, o czym w dniu 21 sierpnia 2012 r. Naczelnik Urzędu Skarbowego poinformował syndyka masy upadłości spółki. Organ ten wezwał syndyka do złożenia korekty deklaracji VAT -7 za okres, w którym spółka dokonała odliczenia, w terminie 7 dni (korekta dotyczy okresu od XII 2010 r. do VIII 2011 r.). Pismem z dnia 28 sierpnia 2012r. syndyk odmówił złożenia deklaracji korygujących VAT-7 .

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00