Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Gdańsku z dnia 5 kwietnia 2013 r., sygn. III SA/Gd 171/13

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gdańsku w składzie następującym: Przewodniczący: Sędzia NSA Anna Orłowska (spr.) Sędzia WSA Alina Dominiak Sędzia WSA Felicja Kajut Protokolant Starszy Sekretarz Sądowy Wioleta Gładczuk po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 5 kwietnia 2013 r. sprawy ze skargi M. D. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego z dnia 9 stycznia 2013 r. nr [...] w przedmiocie świadczenia pielęgnacyjnego oddala skargę.

Uzasadnienie

Decyzją z dnia 15 listopada 2012 r., wydaną na podstawie art. 104 k.p.a., art. 17 ust. 1 i ust. 1a, ust. 3, ust. 4 oraz art. 20 ust. 3 i art. 24 ust. 1, ust.2a, ust.4, art. 26 ust. 1 i 2 ustawy z dnia 28 listopada 2003 r. o świadczeniach rodzinnych ( j.t. Dz. U. Nr 139 z 2006 r., poz.992 ze zm.) i Rozporządzenie Rady Ministrów z dnia 11 sierpnia 2012 r. w sprawie wysokości dochodu rodziny albo dochodu osoby uczącej się stanowiących podstawę ubiegania się o zasiłek rodzinny oraz wysokości świadczeń rodzinnych ( Dz. U.2012 r., poz.959 ) - po rozpatrzeniu wniosku M. D., Burmistrz C. odmówił wnioskodawczyni przyznania świadczenia pielęgnacyjnego z tytułu rezygnacji z zatrudnienia lub innej pracy zarobkowej w związku z koniecznością opieki nad ciocią G. P..

W uzasadnieniu organ wskazał, że M. D. wnioskiem z dnia 16 października 2012 r. wystąpiła o przyznanie przedmiotowego świadczenia z uwagi na niepodejmowanie zatrudnienia z powodu konieczności sprawowania opieki nad ciocią G. P., która legitymuje się orzeczeniem o znacznym stopniu niepełnosprawności.

W oparciu o przepisy powołane w podstawie prawnej organ uznał, że wnioskującej nie przysługuje uprawnienie do świadczenia pielęgnacyjnego z tytułu opieki nad ciocią, bowiem G. P., pozostająca pod prawną opieką wnioskodawczyni i wspólnie z Nią zamieszkująca, ma trzy siostry i jednego brata. Tak więc obowiązek sprawowania opieki przez osoby zobowiązane do alimentacji niepełnosprawnej G. P. "wyprzedza" obowiązek wnioskodawczyni, która jest siostrzenicą podopiecznej. Zgodnie z ustawą o świadczeniach rodzinnych świadczenie pielęgnacyjne przysługuje osobom, na których ciąży obowiązek alimentacyjny z mocy przepisów kodeksu rodzinnego i opiekuńczego. Stosownie do art. 128 k.r.op. obowiązek dostarczania środków utrzymania, a w miarę potrzeby także środków wychowania (obowiązek alimentacyjny), obciąża krewnych w linii prostej oraz rodzeństwo.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00