Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Warszawie z dnia 15 marca 2013 r., sygn. IV SA/Wa 2674/12

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Anna Falkiewicz-Kluj, Sędziowie Sędzia WSA Małgorzata Małaszewska-Litwiniec (spr.) Sędzia WSA Tomasz Wykowski, Protokolant sekr. sąd. Julia Durka, po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 15 marca 2013 r. sprawy ze skargi A. H. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego w W. z dnia [...] sierpnia 2011 r. nr [...] w przedmiocie wymierzenia kary pieniężnej za zniszczenie drzew oddala skargę

Uzasadnienie

Zaskarżoną do Sądu Administracyjnego decyzją z dnia [...].08.2011 r. Samorządowe Kolegium Odwoławcze w W. rozstrzygnęło reformatoryjnie, uchylając w całości decyzję Burmistrza Gminy K. z dnia [...].10.2007 r. i wymierzyło A. H. administracyjną karę pieniężna w wysokości 412.728,18 zł, za zniszczenie 14-tu drzew gatunku olsza czarna na działce nr [...] z obrębu [...] w miejscowości B..

Stan faktyczny i prawny niniejszej sprawy przedstawia się następująco.

Po raz pierwszy decyzją nr [...], znak: [...], podjętą w dniu [...] listopada 2006 r. Burmistrz Gminy K. wymierzył administracyjną karę pieniężną w wysokości 426.589,80 zł. A. H. za zniszczenie drzew, spowodowane niewłaściwym wykonywaniem robót ziemnych, rosnących na działce nr [...] z obrębu [...] w B.. Decyzja została wydana na podstawie art. 88 oraz art. 89 ustawy 2 dnia 16 kwietnia 2004r. o ochronie przyrody (Dz. U. Nr 92, poz. 880 ze zm.) - dalej uop. W treści uzasadnienia Burmistrz wskazał, że w trakcie oględzin przedmiotowej działki stwierdzono zniszczenie 14 olsz. Drzewa te uschły z powodu braku dostępu powietrza do korzeni, co spowodowane zostało zasypaniem korzeni ziemią, szczelną warstwą zlewnego, siwego iłu w latach 2004 - 2005. Doły, które wykopano w roku 2006 dla ratowania drzew, były zbyt małe, płytkie i miały szczelne dno, dlatego nie były skuteczne. Drzewa uschły jesienią 2005 roku i nie podjęły wegetacji w 2006 roku. Jednocześnie w najbliższym otoczeniu nie zaistniały inne przyczyny mogące wywołać obumarcie przedmiotowych drzew.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00