Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Gliwicach z dnia 25 marca 2013 r., sygn. II SA/Gl 929/11

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gliwicach w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Iwona Bogucka (spr.), Sędziowie Sędzia WSA Włodzimierz Kubik, Sędzia WSA Rafał Wolnik, Protokolant specjalista Małgorzata Orman, po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 25 marca 2013 r. sprawy ze skargi Wojewody Śląskiego na uchwałę Rady Gminy w Gierałtowicach z dnia 28 kwietnia 2005 r. nr XXXIII/194/05 w przedmiocie miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego stwierdza nieważność zaskarżonej uchwały w całości.

Uzasadnienie

Na podstawie uchwały nr XXIX/153/2001 z 1 marca 2001 r. Rada Gminy Gierałtowice przystąpiła do sporządzenia miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego gminy Gierałtowice dla całego obszaru gminy w jej granicach administracyjnych, o czym zawiadomiono w drodze komunikatu w "Nowinach Gliwickich" z 14 lutego 2002 r. i poprzez obwieszczenia. O przystąpieniu do sporządzenia planu zawiadomiono także organy właściwe do uzgadniania projektu planu oraz zarząd województwa i powiatu. W szczególności zawiadomiono Dyrektora Okręgowego Urzędu Górniczego. W aktach dokumentujących przebieg procedury planistycznej znajduje się wykaz wniosków do planu złożonych po ogłoszeniu w prasie informacji o przystąpieniu do sporządzenia planu, z którego wynika, że znaczna cześć wniosków dotyczyła przeznaczenia gruntów rolnych pod zabudowę, a wnioski te zostały uwzględnione. Organy i instytucje powiadomione o przystąpieniu do sporządzenia planu przesłały swoje uwagi, w szczególności Dyrektor Okręgowego Urzędu Górniczego w Gliwicach pismem z 4 marca 2002 r. zwrócił uwagę, że obszar gminy objęty jest w całości terenami górniczymi kopalń "[...]", "[...]", "[...]" i "[...]", należy uwzględnić działalność kopalń wynikającą z posiadanych koncesji oraz uwzględnić uwagi zawarte w piśmie Dyrektora OUG z 19 czerwca 2000 r. opiniującym przedłożone Studium.

Pismami z 3 lipca 2003 r. Wójt Gminy wystąpił o dokonanie uzgodnień i zaopiniowanie projektu planu. Wykaz k. 239 zawiera wskazanie podmiotów, do których wystąpiono o uzgodnienie, a wykaz k. 272-3 wskazanie podmiotów, do których wystąpiono o opinię. O opinię zwrócono się w szczególności do Dyrektora Okręgowego Urzędu Górniczego, który pismem z 27 sierpnia 2003 r. negatywnie zaopiniował przedłożony projekt ze względu na sprzeczność postanowień projektu planu z warunkami koncesji udzielonych na wydobywanie węgla. Pismem z 8 marca 2005 r. Wójt Gminy zwrócił się do Dyrektora Okręgowego Urzędu Górniczego o uzgodnienie projektu planu, co nastąpiło postanowieniem z 30 marca 2005 r., pozytywnie uzgadniającym projekt.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00