Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Bydgoszczy z dnia 27 marca 2013 r., sygn. II SA/Bd 837/12

 

Dnia 27 marca 2013 roku Wojewódzki Sąd Administracyjny w Bydgoszczy w składzie następującym: Przewodniczący sędzia WSA Grzegorz Saniewski Sędziowie: sędzia WSA Joanna Brzezińska (spr.) sędzia WSA Renata Owczarzak Protokolant: Magdalena Gadecka-Kauczor po rozpoznaniu w II Wydziale na rozprawie w dniu 27 marca 2013 roku sprawy ze skargi W. R. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego w B. z dnia [...] maja 2012 r. nr [...] w przedmiocie stwierdzenia nieważności decyzji zatwierdzającej plan podziału nieruchomości 1. uchyla zaskarżoną decyzję oraz poprzedzającą ją decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego w B. z dnia [...] stycznia 2012 r., nr [...], 2. stwierdza, że zaskarżona decyzja nie podlega wykonaniu, 3. zasądza od Samorządowego Kolegium Odwoławczego w B. na rzecz W. R. kwotę [...] ([...]) złotych tytułem zwrotu kosztów postępowania sądowego.

Uzasadnienie

Decyzją Prezydium Miejskiej Rady Narodowej w B. z dnia [...] października 1958 r. nr [...], na podstawie art. 8 ustawy z dnia 25 czerwca 1948 r. o podziale nieruchomości na obszarze miast i niektórych osiedli (Dz.U. Nr 35, poz. 240), zatwierdzono plan podziału nieruchomości położonej przy ul. N. [...] obręb M. w B., stanowiącej własność M. K. M., z dnia [...] października 1958 r. z zastrzeżeniem dopełnienia warunków: 1. wydzielenia katastralnie i hipotecznie działek oznaczonych na planie podziału numerami od 1 do 7 jako budowlane i utworzenia dla nich odrębnego wykazu hipotecznego, 2. wydzielenia katastralnie i hipotecznie działek oznaczonych na planie podziału numerem 8 pod zieleń publiczna oraz działki od 9 do13 pod projektowaną ulicę i zgodnie z art. 13 pkt 1 ustawy odda je bezpłatnie i bez ciężarów Skarbowi Państwa pod użytek publiczny.

W. R. (wnioskiem z dnia [...] marca 2011 r.) zwrócił się do Samorządowego Kolegium Odwoławczego w B. o stwierdzenie nieważności powyższej decyzji, na podstawie art. 156 ust. 1 pkt 2 K.p.a., ewentualnie w zw. z art. 16 § 1 K.p.a. o stwierdzenie, że została wydana z naruszeniem prawa. Wnioskodawca wskazał, że jest spadkobiercą ówczesnego właściciela nieruchomości tj. M. M.. Jego zdaniem cel wywłaszczenia dla działek oznaczonych numerami od [...] do [...] (obecnie [...],[...],[...],[...],[...] i [...]) nie został zrealizowany, co stanowi podstawę do stwierdzenia nieważności decyzji. Zgodnie bowiem z art. 137 ustawy z dnia 21 sierpnia 1997 r. o gospodarce nieruchomościami, w przypadku gdy nieruchomość stanie się zbędna na cel określony w decyzji wywłaszczeniowej, istnieje możliwość zwrotu wywłaszczonej nieruchomości. Poważne naruszenie prawa stanowiło jednak zobowiązanie do oddania nieruchomości bez jakiegokolwiek świadczenia ekwiwalentnego, co narusza art. 64 ust. 3 konstytucji RP.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00