Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

TEMATY:
TEMATY:

Wyrok WSA w Warszawie z dnia 26 lutego 2013 r., sygn. III SA/Wa 2200/12

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie w składzie następującym: Przewodnicząca Sędzia WSA Marta Waksmundzka-Karasińska (sprawozdawca), Sędziowie Sędzia WSA Małgorzata Długosz-Szyjko, Sędzia WSA Katarzyna Golat, Protokolant referent stażysta Agata Próchniewska, po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 26 lutego 2013 r. sprawy ze skargi B. G. na decyzję Dyrektora Izby Skarbowej w W. z dnia [...] maja 2012 r. nr [...] w przedmiocie odmowy stwierdzenia nadpłaty w zryczałtowanym podatku dochodowym od osób fizycznych oddala skargę

Uzasadnienie

W dniu 19 grudnia 2011r. do [...] Urzędu Skarbowego w W. wpłynął wniosek B. G. dalej jako Skarżąca w części dotyczącej stwierdzenia nadpłaty w wysokości 16.035,00 zł w zryczałtowanym podatku dochodowym od osób fizycznych pobranym przez płatnika P. Towarzystwo Funduszy Inwestycyjnych S.A. w 2011r. z tytułu odpłatnego zbycia jednostek uczestnictwa w P. Fundusz Inwestycyjny Otwarty subfundusz Zrównoważony i P. Fundusz Inwestycyjny Otwarty subfundusz Stabilnego Wzrostu.

Skarżąca we wniosku zakwestionowała wysokość 19% zryczałtowanego podatku dochodowego naliczonego w kwocie 16.035,00 zł z tytułu sprzedaży jednostek uczestnictwa nabytych w drodze spadkobrania po A. G. zmarłej dnia 30 maja 2011r. Wskazała, że obowiązek zapłaty zryczałtowanego podatku dochodowego wynika z faktu, że spadkobierca zażądał od funduszu odkupienia jednostek uczestnictwa. Wyjaśniła, że wydatki na nabycie tych jednostek nie są uznawane za koszty uzyskania przychodu, do czasu realizacji praw wynikających z tych instrumentów, albo rezygnacji z realizacji praw wynikających z tych instrumentów lub ich odpłatnego zbycia. Zdaniem Skarżącej należy przyjąć, że podatnik nabywając jednostki uczestnictwa uzyskuje jednocześnie prawo pomniejszenia w przyszłości przychodów powstałych na skutek zbycia jednostek uczestnictwa. Prawo do uwzględnienia w/w kosztów w momencie zbycia jednostek uczestnictwa, zdaniem Strony, nie jest ograniczone żadnym terminem ani też żadnymi innymi warunkami. Na potwierdzenie swojego stanowiska Skarżąca powołała wyrok Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie sygn. akt III SA/Wa 821/11 oraz wyrok Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w w Lublinie sygn. akt I SA/Lu 702/08.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00