Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Lublinie z dnia 30 marca 2009 r., sygn. I SA/Lu 702/08

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Lublinie w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Halina Chitrosz (spr.), Sędziowie WSA Wojciech Kręcisz,, NSA Irena Szarewicz-Iwaniuk, Protokolant Referent stażysta Kamil Rutkowski, po rozpoznaniu w Wydziale I na rozprawie w dniu 27 marca 2009 r. sprawy ze skargi M. B. na interpretację Ministra Finansów - Dyrektora Izby Skarbowej z dnia [...] nr [...] w przedmiocie interpretacji indywidualnej w zakresie podatku dochodowego od osób fizycznych I. uchyla zaskarżony akt; II. zasądza od Ministra Finansów - Dyrektora Izby Skarbowej na rzecz M. B. kwotę [...] tytułem zwrotu kosztów postępowania.

Uzasadnienie

W odpowiedzi na wezwanie M. B. z dnia 28 sierpnia 2008 r. do usunięcia naruszenia prawa poprzez zmianę indywidualnej pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego z dnia 8 sierpnia 2008 r., Nr [...], złożone na podstawie art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (Dz. U. Nr 153, poz. 1270 ze zm.), Dyrektor Izby Skarbowej, działając w imieniu Ministra Finansów stwierdził brak podstaw do jej zmiany.

W uzasadnieniu swojego stanowiska wskazał, że wnioskodawczyni zarzuciła:

- nieuwzględnienie w zaskarżonej interpretacji przepisów prawa podatkowego wszystkich okoliczności wynikających ze stanu faktycznego podanego we wniosku o jej wydanie,

- stwierdzenie, że "w przypadku nabycia papierów wartościowych w drodze spadku, nie występuje koszt ich nabycia", zaś wydatek na nabycie akcji nie stanowi kosztu uzyskania przychodu.

M. B. podała, że nabyła w 2006 r., w drodze spadku po zmarłym stryju akcje notowane na Warszawskiej Giełdzie Papierów Wartościowych. Jako zstępny rodzeństwa zmarłego, została zaliczona przez ustawę o podatku od spadków i darowizn do II grupy podatkowej i zapłaciła od tego przysporzenia podatek od spadku w wysokości ustalonej dla tej grupy. W 2007 r. przedmiotowe akcje zostały sprzedane. W lutym 2008 r. otrzymała od biura maklerskiego informację PIT-8C i m.in. na jej podstawie złożyła deklarację PIT-38 i uiściła należny podatek. W związku z wątpliwościami, czy w przedmiotowej sytuacji nie ma możliwości rozliczenia kosztów podatkowych, zwróciła się do Ministra Finansów o wydanie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego, która została jej doręczona w dniu 18 sierpnia 2008 r.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00