Wyrok WSA w Poznaniu z dnia 13 lutego 2013 r., sygn. I SA/Po 856/12
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Poznaniu w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Katarzyna Wolna-Kubicka (spr.) Sędziowie Sędzia NSA Włodzimierz Zygmont Sędzia WSA Katarzyna Nikodem Protokolant st. sekr. sąd. Joanna Świdłowska po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 13 lutego 2013 r. sprawy ze skargi [...] na decyzję Dyrektora Izby Skarbowej w [...] z dnia [...] r. nr [...] w przedmiocie podatku od towarów i usług za miesiące styczeń i luty 2008 r. oddala skargę.
Uzasadnienie
Decyzją z dnia [...] grudnia 2011 r., nr [...], Naczelnik Urzędu Skarbowego w S. określił S.M. zobowiązanie z tytułu podatku od towarów i usług za miesiące styczeń i luty 2008 r. oraz łączną kwotę odsetek na dzień wydania decyzji w wysokości [...] zł.
W uzasadnieniu decyzji wskazano, że w toku kontroli podatkowej, a następnie postępowania podatkowego przeprowadzonego względem podatnika ustalono, że w 2007 r. prowadził on działalność gospodarczą w zakresie publicznego transportu ciężarowego, sprzedaży zwierząt oraz produktów A., w ramach której wykorzystywał samochody specjalistyczne. Podatnik dokumentował sprzedaż za pomocą wystawianych faktur VAT oraz prowadził ewidencję dostaw i nabyć. Organ pierwszej instancji ustalił, że w dokumentacji księgowej prowadzonej za 2008r. wystąpiły faktury zakupu oleju napędowego wystawione przez "A. sp. z o.o." z siedzibą w P. (w skrócie: "A."), które nie odzwierciedlają rzeczywistych zdarzeń gospodarczych. Przeprowadzone względem podatnika postępowanie podatkowe wykazało zaniżenie podatku do wpłaty w rozliczeniu podatku VAT za styczeń i luty 2008 r. z tytułu zakupu oleju napędowego na podstawie faktur wystawionych przez wskazane podmioty. Organ pierwszej instancji stwierdził, że w badanym okresie spółka "A." nie prowadziła działalności gospodarczej, bowiem w rzeczywistości nie dysponowała ona towarem, który był wskazany na zakwestionowanych fakturach.
Naczelnik Urzędu Skarbowego w S. wskazał, że w trakcie postępowania podatkowego przeprowadził dowody zeznań świadków: [...] - na okoliczność dostawy oleju napędowego do firmy S.M.. W dniu [...] lutego 2010 r. organ podatkowy przesłuchał w charakterze strony S.M. na okoliczność transakcji zawartych w ramach prowadzonej działalności gospodarczej. W trakcie przesłuchania podatnik zeznał, że w ramach prowadzonej działalności wykorzystywał samochody specjalistyczne do przewozu zwierząt rzeźnych. Zakupu paliwa dokonywał na stacji "J.", z którą rozpoczął współpracę na przełomie 2005 i 2006 r. oraz na stacji "M.". Propozycję składania zamówień telefonicznie i dostawy paliwa bezpośrednio do firmy otrzymał po kilkukrotnym zatankowaniu na stacji w B. Według zeznań strony, paliwo dostarczane było specjalistycznymi samochodami do przewozu paliwa bezpośrednio do D. Było ono tankowane bezpośrednio do zbiorników o łącznej pojemności [...] litrów, które są w posiadaniu jego firmy. Paliwo było dostarczane, po wcześniejszym ustaleniu telefonicznym, przez tego samego kierowcę o imieniu P., który dostarczał również faktury za paliwo. Faktury dostarczał również pracownik ze stacji w Jerce, którego danych osobowych strona nie potrafiła wskazać. Oprócz kierowcy P. i jednego pracownika stacji, podatnik nie nawiązał kontaktu z innymi osobami. Zapłata za dostarczony olej napędowy następowała zawsze przy jego dostawie w formie gotówkowej kierowcy, mimo że zdarzały się czasem późniejsze doręczenia faktur. Kilkukrotnie strona płaciła wskazanemu pracownikowi ze stacji. W toku składanych zeznań strona potwierdziła, że kupowany przez nią olej napędowy pochodził z firm: "U.", "J.", A., "W. sp. z o.o." i "A. sp. z o.o.". Przychylając się do wniosku dowodowego strony, w dniu [...] września 2011 r. organ podatkowy przesłuchał ponownie S.M., który w swoich zeznaniach podważył zeznania świadka P.K. w części dotyczącej częstotliwości dostarczania oleju napędowego do jego firmy i sposobu zamawiania paliwa. W ocenie organu, dowód ten nie wniósł niczego do sprawy, gdyż organ nie kwestionował ani ilości dostarczanego paliwa, ani sposobu jego dostarczania do strony.