Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Łodzi z dnia 5 lutego 2013 r., sygn. II SA/Łd 1056/12

 

Dnia 5 lutego 2013 roku Wojewódzki Sąd Administracyjny w Łodzi - Wydział II w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Sławomir Wojciechowski Sędziowie Sędzia NSA Anna Stępień Sędzia WSA Joanna Sekunda-Lenczewska (spr.) Protokolant specjalista Dominika Janicka po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 5 lutego 2013 roku sprawy ze skargi S. P. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Ł. z dnia [...] nr [...] w przedmiocie odmowy prawa do świadczenia pielęgnacyjnego oddala skargę; LS

Uzasadnienie

Samorządowe Kolegium Odwoławcze w Ł. decyzją z dnia [...], Nr [...], po rozpoznaniu odwołania S. P., utrzymało w mocy decyzję Prezydenta Miasta Ł. z dnia [...], Nr [...] o odmowie prawa do świadczenia pielęgnacyjnego z tytułu rezygnacji z zatrudnienia lub innej pracy zarobkowej w związku z koniecznością opieki nad S. B..

Powyższe orzeczenie zostało wydane w następujących okolicznościach:

Prezydent Miasta Ł. decyzją z dnia [...], po ponownym rozpoznaniu sprawy na skutek uchylenia wcześniejszej decyzji przez organ odwoławczy, odmówił przyznania wnioskodawczyni - S. P. prawa do świadczenia pieniężnego z tytułu rezygnacji z zatrudnienia lub innej pracy zarobkowej w związku z koniecznością opieki na dziadkiem - S. B.. Jako podstawę prawną rozstrzygnięcia organ wskazał m. in. przepis art. 17 ust. 1 i art. 23 ustawy z dnia 28 listopada 2003 roku o świadczeniach rodzinnych (t. j. Dz. U. z 2006 roku Nr 139, poz. 992 ze zm.). W uzasadnieniu decyzji organ opisał postępowanie wyjaśniające przeprowadzone w sprawie stwierdzając, iż wykazało ono, że wnioskodawczyni jest studentką studiów dziennych. Dziadek wnioskodawczyni - S. B. ma 4 dzieci: B. K., G. T., T. P. oraz Z. B.. T. P. i G. T. ze względu na stan zdrowia nie są w stanie sprawować opieki nad chorym ojcem. Natomiast, B. K. od 2005 roku mieszka w K. i nie utrzymuje kontaktu z rodziną. Natomiast, w związku z tym, iż informacja o stanie zdrowia Z. B. jest niezgodna ze stanem faktycznym organ uznał, iż on jako osoba spokrewniona ze S. B. w pierwszym stopniu, na której ciąży obowiązek alimentacyjny jest w stanie sprawować opiekę nad niepełnosprawnym członkiem rodziny (ojcem). Zgodnie bowiem z regulacją art. 17 ust. 1a ustawy o świadczeniach rodzinnych, osobie innej niż spokrewniona w pierwszym stopniu, na której ciąży obowiązek alimentacyjny przysługuje świadczenie pielęgnacyjne w przypadku, gdy nie ma osoby spokrewnionej w pierwszym stopniu albo gdy osoba ta nie jest w stanie sprawować opieki.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00