Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Krakowie z dnia 26 lutego 2013 r., sygn. III SA/Kr 1020/12

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Krakowie w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Janusz Kasprzycki Sędziowie WSA Dorota Dąbek (spr.) SO del. Janusz Bociąga Protokolant Renata Nowak po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 26 lutego 2013 r. sprawy ze skargi J. Ł. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego z dnia 17 maja 2012r. nr [...] w przedmiocie zasiłku celowego skargę oddala

Uzasadnienie

wyroku WSA z dnia 26 lutego 2013r.

Pismem z dnia 8 marca 2012r. J. Ł. zwrócił się do Ośrodka Pomocy Społecznej o udzielenie mu pomocy w formie biletu kredytowego w celu umożliwienia mu dojechania w dniu 17 kwietnia 2012r. na rozprawę w Wojewódzkim Sądzie Administracyjnym, w której jest stroną. Podał, iż jest osobą bezrobotną bez prawa do zasiłku, nie ma dochodów ani majątku.

Decyzją z dnia [...] 2012r. Nr [...] Burmistrz Miasta i Gminy odmówił przyznania J. Ł. zasiłku celowego w formie biletu kredytowanego na przejazd z miejsca jego zamieszkania do K. w celu uczestnictwa jako strona w postępowaniu przed Wojewódzkim Sądem Administracyjnym. Organ I instancji wyjaśnił, iż Ośrodek Pomocy Społecznej nie dysponuje biletami kredytowanymi, ponieważ Gmina nie ma zawartej umowy z PKP ani z PKS, może natomiast przyznać zasiłek celowy w formie biletu kredytowanego na zasadach ogólnych. Organ I instancji stwierdził, iż według ustawy o pomocy społecznej podstawowym celem pomocy społecznej jest zaspakajanie niezbędnych potrzeb życiowych osób i rodzin. Organ I instancji zaznaczył, iż środki finansowe pozostające w dyspozycji Ośrodka Pomocy Społecznej są wysoce ograniczone i zgodnie z ustawą o pomocy społecznej w pierwszej kolejności są przeznaczane na zaspokojenie niezbędnych potrzeb bytowych klientów Ośrodka. Zdaniem organu I instancji, wyjazd J. Ł. na rozprawę do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego nie wiąże się z zaspokojeniem niezbędnych potrzeb życiowych. Wojewódzki Sąd Administracyjny w zawiadomieniu informuje bowiem, że stawiennictwo J. Ł. na rozprawie jest nieobowiązkowe, a ewentualna nieobecność nie wstrzymuje rozpoznania sprawy.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00