Orzeczenie
Wyrok WSA w Krakowie z dnia 14 lutego 2013 r., sygn. II SA/Kr 1723/12
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Krakowie w składzie następującym: Przewodniczący: Sędzia WSA Mariusz Kotulski Sędziowie : WSA Aldona Gąsecka-Duda (spr.) WSA Jacek Bursa Protokolant : Małgorzata Piwowar po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 14 lutego 2013 r. sprawy ze skargi A.M. na postanowienie Samorządowego Kolegium Odwoławczego w N. z dnia 10 października 2012 r. nr [....] w przedmiocie odmowy wszczęcia postępowania w sprawie stwierdzenia nieważności decyzji I. uchyla zaskarżone postanowienie oraz poprzedzające je postanowienie tego samego organu; II. zasądza od Samorządowego Kolegium Odwoławczego w N. na rzecz skarżącego A.M. kwotę 457 zł (czterysta pięćdziesiąt siedem złotych) tytułem zwrotu kosztów postępowania.
Uzasadnienie
Samorządowe Kolegium Odwoławcze w N. postanowieniem z dnia 10 października 2012 r., znak [....] , wydanym po rozpoznaniu wniosku A.M. o ponowne rozpatrzenie sprawy rozstrzygniętej postanowieniem Samorządowego Kolegium Odwoławczego w N. z dnia 12 lipca 2012 r., znak [....] , o odmowie wszczęcia postępowania w sprawie stwierdzenia nieważności decyzji Zarządu Miasta S. z dnia 17 grudnia 1997 r., znak [....] , utrzymało w mocy zaskarżone postanowienie własne. W podstawie prawnej wskazało art. 138 § 1 pkt 1 w związku z art. 28, art. 61 a, art. 144 i art. 157 § 2 k.p.a. oraz art. 17-19 i art. 21 ust. 1 ustawy z dnia 12 października 1994 r. o samorządowych kolegiach odwoławczych (tekst jednol. Dz.U. z 2001 r., Nr 79, poz. 856 z póz. zm.).
Orzekając w ten sposób podało, że w dniu 23 stycznia 2012 r. do Samorządowego Kolegium Odwoławczego w N. wpłynął wniosek A.M. o stwierdzenie nieważności decyzji Zarządu Miasta S. z dnia 17 grudnia 1997 r. w sprawie stwierdzenia nabycia prawa użytkowania wieczystego gruntu, znak [....] , jako wydanej z rażącym naruszeniem prawa.
W uzasadnieniu wniosku A.M. wskazał, że jest jednym z następców prawnych A.S. , będącego poprzednim właścicielem gruntów położonych w S., których dotyczy zaskarżona decyzja, objętych księgą wieczystą Kw Nr [....] . Wnioskodawca opisywał zmiany dokonywane w sferze praw rzeczowych w odniesieniu do wyżej wymienionej nieruchomości. Wyjaśniał, że m.in. z inicjatywy wnioskodawcy stwierdzona została nieważność orzeczenia Ministra Zdrowia z dnia 7 października 1948 r. o zatwierdzeniu protokołu zdawczo-odbiorczego z dnia 17 kwietnia 1948 r. w przedmiocie ustalenia składników majątkowych przedsiębiorstwa uzdrowiskowego [....] , a także decyzji Wojewody [....] z dnia 4 kwietnia 1992 r., znak [....] , stwierdzającej nabycie przez Miasto [....] z mocy prawa, nieodpłatnie, własności nieruchomości położonej w [....] , oznaczonej w ewidencji gruntów w obrębie [....] , uregulowanej w księdze wieczystej Kw Nr [....] zgodnie ze sporządzonym spisem, opisanej w karcie inwentaryzacyjnej nr [....] stanowiącej integralną część tej decyzji. W świetle powyższych okoliczności dotyczących stwierdzenia nieważności orzeczeń wnioskodawca stwierdził, że doszło do restytucji poprzedniego stanu prawnorzeczowego, a zatem "(...) w dniu wydania przez Zarząd Miasta [....] decyzji administracyjnej w przedmiocie stwierdzenia nabycia przez spółkę [....] z siedzibą w Z. użytkowania wieczystego gruntu położonego w obrębie [....] , w [....] , grunt ten w rzeczywistości nie stanowił ani własności gminy ani własności Skarbu Państwa. W związku z tym ustanowienie na tym gruncie prawa użytkowania wieczystego było niemożliwe. (...) Z natury bowiem tego stosunku prawnego oraz z treści art. 232 kodeksu cywilnego wynika, iż może ono zostać ustanowione jedynie na gruntach należących do Skarbu Państwa lub do jednostki samorządu terytorialnego."
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right