Wyrok WSA w Warszawie z dnia 18 stycznia 2013 r., sygn. I SA/Wa 1287/12
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Dariusz Pirogowicz Sędziowie: WSA Marta Kołtun-Kulik (spr.) WSA Dorota Apostolidis Protokolant referent Monika Bodzan po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 18 stycznia 2013 r. sprawy ze skargi M.S. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego w W. z dnia [...] kwietnia 2012 r. nr [...] w przedmiocie stwierdzenia wydania decyzji z naruszeniem prawa oddala skargę.
Uzasadnienie
Decyzją z dnia [...] kwietnia 2012 r., nr [...] Samorządowe Kolegium Odwoławcze w W., po rozpoznaniu wniosku M. S. o ponowne rozpatrzenie sprawy zakończonej decyzją z dnia [...] grudnia 2011 r., nr [...] - utrzymało w mocy zaskarżone rozstrzygnięcie.
Decyzja Samorządowego Kolegium Odwoławczego w W. z dnia [...] kwietnia 2012 r. została wydana w oparciu o następujące ustalenia faktyczne i ocenę prawną sprawy.
Zarząd Związku [...] W. decyzją z dnia [...] czerwca 1993 r., nr [...] orzekł o nabyciu przez [...] Przedsiębiorstwo "S." (nazwa podmiotu sprostowana postanowieniem z dnia [...] listopada 1993 r., nr [...]) z dniem 5 grudnia 1990 r., na 99 lat, prawa użytkowania wieczystego do gruntu położonego w W. przy ul. [...], ozn. jako działki nr [...],[...] z obrębu [...] o pow. [...] m².
W dniu 25 marca 2010 r. do Samorządowego Kolegium Odwoławczego wpłynął wniosek M. S. (następcy prawnego byłej właścicielki nieruchomości), reprezentowanego przez profesjonalnego pełnomocnika, o stwierdzenie nieważności ww. decyzji w części orzekającej o nabyciu z mocy prawa z dniem 5 grudnia 1990 r. użytkowania wieczystego do nieruchomości położonej w W. przy ul. [...], ozn. nr hip. [...] (obecnie dz. ewid. nr [...]) przez [...] Przedsiębiorstwo [...]. W uzasadnieniu wniosku wskazano m.in., iż decyzją z dnia [...] stycznia 2006 r. nr [...] Minister Transportu i Budownictwa stwierdził nieważność zarówno decyzji Ministerstwa Gospodarki Komunalnej z dnia [...] czerwca 1962 r., nr [...], jak i utrzymanego nią w mocy orzeczenia administracyjnego Prezydium Rady Narodowej w W. nr [...] z dnia [...] kwietnia 1962 r. odmawiającego dotychczasowej właścicielce przyznania prawa własności czasowej do nieruchomości położonej w W. przy ul. [...] ozn. nr hip. [...] (obecnie dz. ewid. nr [...]). W związku z faktem, że decyzja Ministra Transportu i Budownictwa z dnia [...] stycznia 2006 r. wywołała skutek ex tunc, a zatem powstała konieczność rozpoznania wniosku o przyznanie własności czasowej przedmiotowej nieruchomości, złożonego w dniu 12 kwietnia 1948 r., wnioskodawca podniósł, iż w dacie wydania kwestionowanej decyzji z 1993 r. prawa osób trzecich tj. byłej właścicielki, stanowiły przeszkodę do stwierdzenia uwłaszczenia na podstawie art. 2 ust. 1 i 2 ustawy o zmianie ustawy o gospodarce gruntami i wywłaszczaniu nieruchomości. Wniosek dekretowy ma bowiem bezwzględne pierwszeństwo. Tym samym - zdaniem wnioskodawcy - kwestionowana decyzja zawiera wadę określoną w art. 156 § 1 pkt 2 Kpa.