Wyrok WSA w Warszawie z dnia 14 stycznia 2013 r., sygn. II SA/Wa 1946/12
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Eugeniusz Wasilewski, Sędziowie WSA Adam Lipiński (spr.), Ewa Pisula-Dąbrowska, Protokolant Referent stażysta Małgorzata Ciach, po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 14 stycznia 2013 r. sprawy ze skargi A. K. na decyzję Odwoławczej Komisji Stypendialnej Uniwersytetu [...] z dnia [...] lipca 2012 r. nr brak numeru w przedmiocie odmowy przyznania stypendium rektora dla najlepszych studentów 1) uchyla zaskarżoną decyzję oraz utrzymaną nią w mocy decyzję Odwoławczej Komisji Stypendialnej Uniwersytetu [...] z dnia [...] maja 2012 r., 2) zaskarżona decyzja nie podlega wykonaniu w całości, 3) zasądza od Odwoławczej Komisji Stypendialnej Uniwersytetu [...] na rzecz A. K. kwotę 440 (czterysta czterdzieści) złotych tytułem zwrotu kosztów procesu.
Uzasadnienie
Odwoławcza Komisja Stypendialna dla Studentów [...] decyzją z dnia [...] lipca 2012 r., działając na podstawie art. 173 ust 1 pkt. 3, art. 175 ust. 4 i art. 207 ust. 1 i 2 ustawy z dnia 27 lipca 2005 r. Prawo o szkolnictwie wyższym (Dz. U. nr 164, poz.1365 ze zm.), § 30 i § 39 Regulaminu ustalania wysokości, przyznawania i wypłacania świadczeń pomocy materialnej dla studentów Uniwersytetu [...], wprowadzonego Zarządzeniem nr 33 Rektora Uniwersytetu [...] oraz art. 138 § 1 pkt 2 w związku z art. 127 § 3 Kpa, po ponownym rozpatrzeniu sprawy, podtrzymała własną decyzję z dnia [...] maja 2012 r. o nieprzyznaniu A. K. stypendium rektora dla najlepszych studentów.
W uzasadnieniu decyzji Komisja wskazała, co następuje:
Zgodnie z § 8 ust. 1 ww. Regulaminu student studiujący równocześnie na kilku kierunkach studiów może otrzymywać świadczenia tylko na jednym, wskazanym przez siebie kierunku studiów. Dnia [...] października 2011 r. zainteresowana złożyła wniosek o przyznanie stypendium rektora dla najlepszych studentów na kierunku [...]. Stosownie do § 8 ust. 4 ww. Regulaminu ww. świadczenie przysługuje studentowi, który po ukończeniu jednego kierunku studiów kontynuuje naukę na drugim kierunku studiów, o ile kontynuuje on studia po ukończeniu studiów pierwszego stopnia. W związku z tym, po uzyskaniu tytułu zawodowego licencjata na kierunku [...] we wrześniu 2011 r., A. K. nie kontynuuje studiów na kierunku [...] w celu uzyskania tytułu zawodowego magistra, nie przysługuje prawo do świadczeń pomocy materialnej na kierunku [...].