Wyrok WSA w Łodzi z dnia 16 stycznia 2013 r., sygn. I SA/Łd 647/12
Dnia 16 stycznia 2013 roku Wojewódzki Sąd Administracyjny w Łodzi - Wydział I w składzie następującym: Przewodnicząca: Sędzia WSA Joanna Tarno Sędziowie: Sędzia NSA Wiktor Jarzębowski (spr.) Sędzia WSA Cezary Koziński Protokolant: Dorota Choińska po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 16 stycznia 2013 roku sprawy ze skargi A Spółki z o.o. z siedzibą w Ł. na decyzję Dyrektora Izby Skarbowej w Ł. z dnia [...] nr [...] w przedmiocie określenia w podatku od towarów i usług nadwyżki podatku naliczonego nad należnym do przeniesienia na następny miesiąc za grudzień 2004 r. 1. Uchyla zaskarżoną decyzję oraz poprzedzającą ją decyzję Naczelnika Urzędu Skarbowego Ł. - W. z dnia [...] Nr [...]. 2. Określa, że zaskarżona decyzja nie podlega wykonaniu do czasu uprawomocnienia się niniejszego wyroku. 3. Zasądza od Dyrektora Izby Skarbowej w Ł. na rzecz strony skarżącej kwotę 500 (pięćset) złotych tytułem zwrotu kosztów postępowania sądowego.
Uzasadnienie
I SA/Łd 647/12
UZASADNIENIE
Zaskarżoną decyzją z dnia [...] Dyrektor Izby Skarbowej w Ł. utrzymał w mocy decyzję Naczelnika Urzędu Skarbowego Ł. z dnia [...] w sprawie określenia A Spółce z ograniczoną odpowiedzialnością w Ł. w podatku od towarów i usług nadwyżki podatku naliczonego nad należnym do przeniesienia na następny miesiąc za grudzień 2004 roku w wysokości 4.939 zł.
Podstawą decyzji były następujące ustalenia i wnioski organów prowadzących postępowanie.
W wyniku czynności kontrolnych przeprowadzonych w zakresie podatku od towarów i usług ustalono, że A Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością w Ł. w grudniu 2004 r. dokonała odliczenia podatku naliczonego określonego w fakturach VAT dokumentujących nabycia oleju napędowego od firmy B
Sp. z o.o., [...] Z., J., NIP: [...].
Postanowieniem z dnia [...] organ pierwszej instancji włączył jako dowód w postępowaniu prowadzonym wobec Sp. z o.o. A decyzje Naczelnika [...] Urzędu Skarbowego w Ł. z dnia [...] Nr [...] i Nr [...] wydane dla firmy B Sp. z o.o. w zakresie rozliczenia podatku od towarów i usług za grudzień 2004 r. W powołanych rozstrzygnięciach organ podatkowy odniósł się do nielegalnego procederu obrotu paliwem, jakiego dopuściła się spółka B. Stwierdził, że wystawiane przez wskazaną firmę, tytułem rzekomej sprzedaży oleju napędowego, faktury VAT nie dokumentowały rzeczywistych transakcji gospodarczych. W związku z powyższym organ podatkowy zakwestionował ww. firmie podatek należny, wynikający ze sprzedaży dokonywanej w grudniu 2004 r., obejmującej również dostawę oleju napędowego na rzecz Spółki z o.o. A. Ponadto w ocenie organu pierwszej instancji ustalony w sprawie stan faktyczny jednoznacznie wskazywał, że rolą spółki B było zalegalizowanie i przeklasyfikowanie (na fakturach) oleju opałowego na napędowy, aby w takiej postaci mógł trafić do finalnych odbiorców, w tym do firmy A. W konsekwencji ustalenia w powyższym zakresie stanowiły przesłankę do zakwestionowania podatnikowi prawa do obniżenia podatku należnego o podatek naliczony zawarty w spornych fakturach - w oparciu o regulację zawartą w § 14 ust. 2 pkt 4 lit. a rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 27 kwietnia 2004 r. w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług. Mając na względzie ujawnione nieprawidłowości organ pierwszej instancji wydał decyzję z dnia [...] Nr [...] w zakresie podatku od towarów i usług za grudzień 2004 r.